Od dziś łatwiej o adwokata z urzędu

Prawo do adwokata z urzędu nie będzie już uzależnione od zwolnienia od kosztów sądowych. Z pomocy urzędowego prawnika skorzystają również przedsiębiorcy.

Wchodząca dziś w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy — Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 45) - znacznie ułatwia skorzystanie z prawa do pełnomocnika z urzędu.

Z wnioskiem o przydzielenie państwowego adwokata lub radcy prawnego może wystąpić osoba fizyczna, która nie jest w stanie ponieść kosztów jego wynagrodzenia bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i swojej rodziny. Z prawa tego skorzystają także firmy, które wykażą, że w ich budżecie nie ma pieniędzy na wynajęcie prawnika.

Porady prawne

Zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy mogą teraz starać się o pełnomocnika z urzędu nawet wtedy, gdy ponoszą pozostałe opłaty sądowe.

Według wcześniejszych przepisów o adwokata z urzędu mogły się ubiegać tylko te podmioty, które sąd wcześniej zwolnił w całości lub części od kosztów sądowych.

Osoba fizyczna musi dołączyć do wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Dodatkowo sąd może zażądać od nas złożenia przyrzeczenia. Jego treść możemy znaleźć w jednym z przepisów nowelizacji: „Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożone przeze mnie oświadczenie jest prawdziwe i rzetelne.”

Oświadczenia będą sporządzane według ustalonego wzoru, który określi w drodze rozporządzenia resort sprawiedliwości.

Jeżeli nasz wniosek zostanie odrzucony, to możemy złożyć następny - powołując się jednak na inne okoliczności. Ponowny wniosek o ustalenie adwokata z urzędu oparty na tych samych przesłankach będzie automatycznie odrzucany.

Według nowych przepisów osoba ubiegająca się o prawnika z urzędu będzie mogła wskazać konkretnego adwokata lub radcę prawnego, z którego pomocy chce skorzystać.

Jeżeli strona wskazała we wniosku nazwisko prawnika, to właściwa okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych, w miarę możliwości i w porozumieniu ze wskazanym adwokatem lub radcą prawnym, może wyznaczyć pełnomocnika wskazanego przez wnioskodawcę.

Nowelizacja przewiduje również możliwość przyznania pełnomocnika osobom prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym. Podobnie jak osoby fizyczne będą one musiały wykazać, że nie mają środków na opłacenie prawnika.

Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu należy złożyć w sądzie, w którym sprawa ma się toczyć lub już się toczy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • WF 2012-04-19 19:55:51

    Nic się nie zmieni, wszystko bedzie zależeć od stron postępowania. Spróbujcie dostać pomoc prawną, gdy pozwiecie sąd, a nie jest to czymś specjalnie nadzwyczajnym.

  • ghostcat 2012-04-19 15:50:29

    Widzę, że podstawa prawna została już dodana do tekstu. Redakcja reaguje hehe. Dobrze, że w końcu zrezygnowano z uzależniania przyznania pełnomocnika z urzędu od zwolnienia z opłat sądowych. Wszystkim wyjdzie to na dobre. Ale wydaje mi się, że to wskazywanie konkretnego nazwiska raczej nie wypali.

  • marek 2012-04-19 15:11:54

    mnie zawsze brakuje w takich artykułach choć szczątkowej informacji o podstawie prawnej.

  • Basia. 2012-04-19 14:35:41

    To jest dla mnie przydatny artykuł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika