Od września piesi muszą mieć obowiązkowe odblaski

Od września każdy pieszy idący drogą lub poboczem po zmroku musi mieć odblask.

Przepis dotyczy wszystkich, ani jak do tej pory tylko dzieci do 15. roku życia. Wyjątek dotyczy tylko tych, którzy będą szli po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Osobom, które nie będą stosować się do tego obowiązku będzie groził mandat od 20 do 500 złotych.

Badania wskazują, że pieszy uzbrojony w odblask widoczny jest przez kierującego z odległości nawet 150 metrów.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku tylko w Warszawie doszło do 1204 wypadków drogowych, w których zginęło 21 pieszych, a 140 zostało rannych.
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.


Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.12.2013

  Odblaski dla pieszych obowiązkowe od 2014 roku

  W dniu 26 lipca 2013 roku uchwalona została ustawa nowelizująca ustawę prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego (...)

 • 27.8.2019

  Nie będzie kar za złożenie JPK_VAT za lipiec 2019 r. po terminie

  Ministerstwo Finansów poinformowało o braku kar za złożenie JPK_VAT za lipiec 2019 r. po terminie, jeżeli złożenie pliku nastąpi do 2 września 2019 r.

 • 24.8.2019

  Zmiany w obrocie paliwami opałowymi

  Przedsiębiorcy sprzedający paliwa opałowe nie będą pobierać i przechowywać papierowych oświadczeń zawierających deklaracje przeznaczenia takich olejów do celów grzewczych. Oświadczenia (...)

 • 15.10.2004

  Łączenie się spółek z udziałem spółek osobowych

  Spółki osobowe, czyli spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna, dla dokonania połączenia muszą w pierwszej kolejności (...)

 • 27.1.2005

  Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu

  W przypadku ubezpieczenia wypadkowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa jedynie podmioty, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu. Ustawa nie przewiduje dodatkowo (...)