Odcięcie od internetu tylko za zgodą sądu

Nie będzie odcinania od internetu bez zgody sądu, operatora sieci komórkowej zmienimy w jeden dzień, a pliki "cookies" będą mogły być instalowane na komputerach tylko za wiedzą i zgodą użytkownika - zakłada przyjęta przez Parlament Europejski nowelizacja przepisów telekomunikacyjnych.

Parlament Europejski zakończył dwuletnie prace nad pakietem reform sektora telekomunikacji. Nowe przepisy wejdą w życie zaraz po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, czyli jeszcze przed końcem tego roku. Państwa członkowskie dostaną niecałe dwa lata na dostosowanie krajowego prawa do unijnej noweli.

Oznacza to, że najpóźniej w czerwcu 2011 roku zaczną obowiązywać w Polsce przepisy wzmacniające prawa konsumentów, broniące przed spamem czy przyczyniające się do polepszenia jakości usług telekomunikacyjnych.

Najgorętsze spory toczyły się o to, czy i kiedy można odcinać internautów od sieci. Dzisiaj wiadomo już, że nie mogą oni zostać odcięci od internetu bez uprzedniego sprawiedliwego i niezależnego postępowania - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

- Takie działania mogą być podejmowane jedynie "z poszanowaniem zasady domniemania niewinności i prawa do prywatności" oraz w wyniku "uprzedniej, uczciwej i bezstronnej procedury" gwarantującej wysłuchanie racji użytkownika - czytamy z kolei na stronie Parlamentu Europejskiego.

Konsumencka część noweli gwarantuje ponadto użytkownikom sieci skuteczniejszą ochronę prywatności i danych osobowych. Chodzi o pliki „cookies", które nie zainstalują się na komputerach bez wiedzy i zgody użytkowników.

Posiadacze telefonów komórkowych będą mogli liczyć natomiast na zmianę operatora już w jeden dzień. Zachowają ponadto wcześniejszy numer telefonu.

- Ten pakiet legislacyjny to doskonały przykład tego, w jaki sposób praca Parlamentu jako europejskiego ustawodawcy wpływa bezpośrednio na sytuację obywateli. Jestem niezwykle zadowolony, że udało nam się przyczynić do wzmocnienia praw użytkowników sieci telefonicznej i internetowej - czytamy słowa Jerzego Buzka, przewodniczącego PE, na oficjalnej stronie Parlamentu Europejskiego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika