Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

Musisz usunąć również śnieg z ulicy, jeśli przylega ona do twojej nieruchomości. Gdy ktoś się tam przewróci, może cię pozwać.

Gdy zapomnisz o odśnieżaniu, spodziewaj się wizyty straży miejskiej.

Najpierw strażnik pouczy właściciela lub zarządcę nieruchomości, że trzeba odśnieżyć chodnik – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Katarzyna Dobrowolska z warszawskiej Straży Miejskiej.

- Jeśli ktoś nadal będzie uchylał się od tego obowiązku, narazi się na mandat w wysokości 100 złotych – dodaje.

Przypominamy, że o chodniki położone wzdłuż nieruchomości musi zatroszczyć się jej właściciel. Chodzi o wszystkie podmioty władające nieruchomością, m.in. współwłaścicieli, użytkowników wieczystych czy dzierżawców.

Według prawa chodnikiem jest również wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Oznacza to, że odpowiadamy również za tę część drogi, która przylega do terenu wzdłuż posiadłości. Jeżeli między granicą podległego nam terenu, a ulicą jest np. pas trawy, to zadanie uprzątnięcia śniegu z ulicy należy już do gminy.  

Właściciel nieruchomości nie odpowiada za stan chodnika także w przypadku, gdy jest na nim płatny parking. Wówczas obowiązek usuwania śniegu przechodzi na zarząd drogi, który pobiera opłaty za postój czy parkowanie samochodów w takim miejscu.

Musimy pamiętać, że nieodśnieżanie może oznaczać czasem większe konsekwencje niż 100 złotowa kara. – W sytuacji nagminnego nieodśnieżania bądź odmowy przyjęcia mandatu, funkcjonariusz sporządzi wniosek o ukaranie do sądu – wyjaśnia Romuald Modzelewski z warszawskiej Straży Miejskiej.

Co zrobić z uprzątniętym śniegiem?

1. Składujmy go przy krawędzi jezdni.

2. Należy go układać wzdłuż krawężnika oddzielającego chodnik od jezdni w taki sposób, by nie powodował
zakłóceń w ruchu pieszych i pojazdów. Pamiętajmy, żeby zachować możliwość odpływu wody do kanalizacji.

3. Wywiezieniem zebranego przez nas błota, śniegu czy lodu zajmie się zarządca drogi.

Pamiętajmy też, zimowe obowiązki właściciela nieruchomości nie sprowadzają się jedynie do dbania o chodnik. Konieczne jest również odśnieżanie dachu i usuwanie zwisających sopli.

JAKA KARA GROZI ZA SOPLE I ŚNIEG NA DACHU?
CO ZROBIĆ, GDY PRZEWRÓCISZ SIĘ NA ŚLISKIM CHODNIKU?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

- W przypadku nieusunięcia sopli i nawisów śnieżnych z dachów czy balkonów mandat może wynieść do 500 złotych – mówi Katarzyna Dobrowolska.

- Strażnicy będą reagować na sygnały od mieszkańców. Jeśli ktoś zauważy nieodśnieżony chodnik czy zalegające na dachach czapy śniegu, może to do nas zgłosić. Wysłany na miejsce patrol pouczy właściciela nieruchomości, a w razie potrzeby ukarze – dodaje.

Odszkodowanie po wypadku na śliskim chodniku

Osoba, która przewróci się na nieodśnieżonym lub oblodzonym chodniku, może dochodzić od właściciela nieruchomości odszkodowania na drodze cywilnej.

Gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, powinniśmy powiadomić przede wszystkim straż miejską i - jeśli będzie to konieczne - pogotowie ratunkowe. Funkcjonariusze straży sporządzą służbową notatkę i ustalą do kogo należało odśnieżenie chodnika.

Jeśli odśnieżeniem miał zająć się np. właściciel prywatnej posesji, to z nim powinniśmy załatwić sprawę odszkodowania. Gdy się nie dogadamy – możemy złożyć przeciwko niemu pozew cywilny i żądać zadośćuczynienia.

Podstawą roszczenia będzie w takim przypadku art. 415 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

W takiej sytuacji przydadzą się dowody," które pozwolą udokumentować całe zdarzenie. Pierwszym powinna być notatka służbowa, którą sporządzili strażnicy miejscy. Do pozwu możemy dołączyć również np. dokumentację z pogotowia ratunkowego, które przyjechało na miejsce wypadku.

Dowodem będą również rachunki za kupione leki (kserokopie recept) czy rehabilitację. Pamiętajmy, żeby prosić o rachunki imienne. Zwykle paragony z kasy fiskalnej nie wystarczą.

Warto również zrobić – np. telefonem komórkowym – zdjęcie chodnika. Fotografią udowodnimy, jak wyglądał chodnik w chwili wypadku. Rozejrzyjmy się również za świadkami zdarzenia, którzy będą mogli potwierdzić w sądzie naszą wersję.

- Jeżeli upadek spowoduje bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i – w konsekwencji – całkowitą lub częściową utratę zdolności do pracy, zwiększenie potrzeb poszkodowanego lub zmniejszenie jego widoków powodzenia w przyszłości, poszkodowany może nawet domagać się renty od podmiotu odpowiedzialnego za szkodę – wyjaśnia Romuald Modzelewski.

Odszkodowanie nie zawsze będzie możliwe

Właściciel nieruchomości może jednak nie odpowiadać za śliski chodnik. Przy gwałtownych opadach śniegu nie zawsze można bowiem usunąć go jednocześnie na całym podległym terenie.

- W części spornych przypadków dopiero sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy osoba odpowiedzialna za odśnieżanie czy odlodzenie określonych miejsc, usunięcie nawisów śnieżnych, czy sopli wykonała wszelkie możliwe czynności, aby zapewnić bezpieczeństwo – wyjaśnia Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Sąd, analizując materiał dowodowy będzie ustalał, czy oblodzenie nie było przykładowo wynikiem nagłej zmiany warunków atmosferycznych. Może się okazać, że na skutek obfitych opadów zobowiązani nie byli po prostu w stanie oczyścić chodników.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (8)

Jaga

21.12.2013 0:43:35

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

To prawo jest niekonstytucyjne! Może się zbuntujemy?! Na mojej ulicy chodnik biegnie tylko po jednej stronie. Właściciele domów, gdzie nie ma chodnika przechodzą na chodnik pod moim domem, załatwiają tam swoje psy!!!!!!!!, rzucają papiery a ja muszę zabiegać, żeby te buraki sobie nóg nie połamały?!!!!!!! To jest chore!!!!!!! Ja i mój mąż mamy już chore kręgosłupy od tego odśnieżania. Płacimy takie same podatki, a mamy większe niż inni obowiązki! Dlaczego?!!!!!!!! My tym chodnikiem nie chodzimy - wyjeżdżamy z posesji samochodem i tyle nas widzieli! Dlaczego mamy odśnieżać nie nasz chodnik, po którym sami nie chodzimy?!!!!! A jak wyjedziemy do sanatorium? Dlaczego mamy płacić za wynajęcie kogoś do odśnieżania, a inni nie? Gdzie sprawiedliwość?!! A bezrobotnym lumpom wypłaca się zasiłki, zamiast zagonić do odśnieżania!!!!! A najgorsze jest to, że gdy człowiek się umorduje i odśnieży, zaraz potem przejedzie spych i wrzuci wszystko znów na chodnik!!!!!! Co za kraj!!!!!!

donpro

16.2.2012 23:7:42

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

A kto ma odśnieżyć i jak jezdnię ulicy osiedlowej o szerokości 5 m, służącą zarazem za chodnik i graniczącą poprzez trawnik o szerokości 1 m z krzewami i płotem posesji? Śnieg ubity lub rozjeżdżany przez samochody czeka sobie na odwilż. Byle do wiosny?!

sowa

16.2.2012 16:21:44

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

Jak umieścisz reklamę na własnym budynku, a będzie wystawać nad chodnikiem zostaniesz ukarany.W tym kraju żądzą złodzieje, dlatego mamy tyle absurdów.

giekar

16.2.2012 16:14:19

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

Są jeszcze inni użytkownicy terenu związanego z chodnikiem: np energetyka: kable i sieci - podziemne i napowietrzne, słupy podporowe, telekomunikacja, wodociągi - różnej maści, sieci kanalizacyjne, sieci gazowe, kable światłowodowe oraz inne sieci energetyczne, ciepłownicze. Bzdurą jest by właściciel nieruchomości był przywiązany do niej i o kazdej porze dnia i nocy sprzątał chodnik. W pierwszej kolejności do tego zjednoczyli się w miasta i gminy by niektórych rzeczy nie robić samemu bo to i kilkar razy droższe i uciążliwe. Jak zwykle prawnik tylko straszy i podaje takie półprawdy z czego wynika, że takie mamy prawo, a jeśli tak to kto je tworzy ? jeśli nie po konsultacji z prawnikami bez wyobraźni ?. Ten artykulik to takie NIC.. Wystarczy, że pas zieleni jest szerszy (? m) i nie należy do właściciela przyległej posesji to właściciel nie musi zajmować się chodnikiem ani trawnikiem. Przed 1939 r inaczej dzielono tereny pod budownictwo to i nie ma tych problemów : trawnik przy drodze i chodnik nie należą do właściciela posesji.

mirosławd

16.2.2012 15:38:3

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

Popieram ! Czy chodnik a tym bardziej ulica jest własnością właściciela przyległej nieruchomości ? Jeśli tak to proszę przekazać akt własności i wtedy można karać ! Jeśli nie niech własciciel chodnika, jezdni sprząta. Czasy komuny dawno się skończyły ale nawyki pozostały, ponoć to wolny - demokratyczny kraj.

kontra

16.2.2012 14:26:54

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

Ulica i chodnik nie jest własnością własciciela nieruchomości i najwyższy czas aby o te sprawy zadbał właściwy właściciel chodnika i drogi a wlasciciel nieruchomości placi podatki i podobno czyny spoleczne były tylko w PRL.

GK

16.2.2012 14:2:2

Re: Odśnieżaj przed domem, bo dostaniesz mandat

CZY TO DOTYCZY TYLKO WSPÓLNOT I PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI POSESJI? WCZORAJ ZAUWAŻYŁAM, ŻE TYLKO TAM BYŁO ODŚNIEZONE. NA TERENIE NALEŻĄCYM DO GMINY CZY WAM TRUDNO BYŁO PRZEJŚĆ

Zolnierz

16.2.2012 9:35:6

A moze by ten komunistyczny przepis zlikwidowac?

w koncu w UK nie ma takiego przepisu. w koncu na co ida podatki jak nie na odsniezanie chodnikow i ulic?

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Wystawiono ci mandat drogowy? Masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie? Jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Sprawdź, kiedy i jak odwołać się od mandatu.

 • Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

  Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów (...)

 • Mandat zapłacisz kartą na Policji

  Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia pozwoli Policji i innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki nowym przepisom, ukarany będzie mógł od razu (...)

 • Kodeks drogowy 2014 – kolejne zmiany

  Od Nowego Roku pewnym zmianom ulegnie ustawa – Prawo o ruchu drogowym oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia.

NA SKÓTY