Remont dachu budynku gminnego

Pytanie:

"Mieszkam w budynku gminnym. Oprócz mnie mieszkają jeszcze w tym budynku trzy rodziny. Od prawie trzech lat staramy się w gminie, która jest właścicielem tego budynku o to, aby gmina dokonała remontu lub wymiany dachu. Niestety bezskutecznie, dach jest w tragicznym stanie, w gminie leżą już trzy podania podpisane przez wszystkich lokatorów, ale ta niestety zwleka. Budynek nie jest ubezpieczony. Czy to gmina odpowiada za stan techniczny budynku? Jak doprowadzić do tego, by burmistrz wreszcie dokonał tego remontu lub wymiany, jakimi środkami prawnymi się można posłużyć i gdzie można się jeszcze z tym udać? I wreszcie czy to gmina będzie odpowiadała za to, że zerwany dach uszkodzi posesje naszym sąsiadom w przypadku, gdy dach zerwie wiatr?"

Odpowiedź prawnika: Remont dachu budynku gminnego

Oczywiście to gmina, jako właściciel odpowiada za stan techniczny budynku. I to gmina będzie odpowiadać za ewentualną szkodę wyrządzoną sąsiadom. Na obowiązek remontu dachu należy spojrzeć także od strony obowiązków wynajmującego, czyli gminy, wobec najemców. Jeżeli lokale znajdujące się w przedmiotowym budynku są lokalami socjalnymi należy pamiętać, iż mogą to być mieszkania o obniżonym standardzie. Nie wiemy, czy dach jest w takim stanie, że może stwarzać jakieś zagrożenie dla mieszkańców, ale należy podkreślić, iż utrzymywanie budynku w stanie zagrażającym mieszkańcom  jest oczywiście niedopuszczalny także w przypadku lokali socjalnych.

Być może najlepszym sposobem wyegzekwowania remontu dachu będzie skorzystanie z możliwości przewidzianej art. 664 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, jeżeli wynajmowany lokal ma wady, które ograniczają jego przydatność do umówionego użytku, to najemca może żądać odpowiedniej obniżki czynszu. Warto też zapoznać się z uchwała rady gminy dotyczącą zasobów mieszkaniowych gminy. Powinna ona określać między innymi środki finansowe na remonty w budynkach mieszkalnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kasia NK 2020-06-13 17:46:30

    Ja mam podobny problem. To rowniez budynek gminny, dwupietrowy w ktorym jedna czesc to czesc uzytecznosci publiczej (czesc szkoly podstawowej na dole (obecnie dwie klasy) i Zaklad Uslug Komunalnych na gorze), a druga mieszkalna (mieszkania wlasnosciowe). Nie ma Wspolnoty Mieszkaniowej. Dach oraz elewacja budynku sa w oplakanym stanie. Dach stwarza realne zagrozenie. Mieszkanie mojej mamy (pod nim jest szkola- obecnie puste klasy) na drugim pietrze jest zalewane podczas opadow. Na strychu ustawiane sa wiadra I miski, ktore sie ciagle napelniaja deszczowka. Gmina nie poczuwa sie do odpowiedzialnosci. Dach nigdy nie byl remontowany, zapada sie z jednej strony. Mama ma 12.5% udzialow (najwiecej sposrod mieszkancow- cztery rodziny). Czy naprawa dachu, badz gruntowny remont leza w gestii mamy, czy administratora budynku (Gminy jak mniemam) ? Kto powinien znalesc wykonawce? Gmina od lat budzetuje pieniadze na remont (obecnie na lata 18-22 jest to termomodernizacja) i od lat sie nic nie dzieje. Co robic? Prosze o porade.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika