Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

Maksymalnie możesz dostać 390 złotych. Jeśli spełniasz warunki, złóż wniosek.

Na pieniądze można liczyć, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł netto. W niektórych sytuacjach wsparcie zostanie wypłacone nawet wtedy, gdy wspomniany próg zostanie przekroczony.

Będzie tak np. wtedy, gdy uczeń pochodzi z rodziny dotkniętej klęską żywiołową, ekologiczną, zdarzeniem losowym lub w której występują m.in.: ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie czy problem alkoholizmu lub narkomanii. Inną przyczyną może być długotrwała lub ciężka choroba jednego z rodziców.

Ponadto bez względu na dochody zwrot kosztów zakupu podręczników przysługuje uczniom słabowidzącym, niesłyszącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz tym, którzy  posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Nie w każdej szkole będą pieniądze

Kolejnym kryterium, które wpływa na przyznanie pomocy jest rodzaj szkoły, a nawet klasa, do której dziecko uczęszcza. Zależy od tego również wysokość wsparcia, na jakie można liczyć.

Dla kogo dofinansowanie do szkolnych podręczników? 

  • dla uczniów klas I-III szkół podstawowych,
  • dla uczniów klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia,
  • dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III szkół podstawowych oraz uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia,

 

do kwoty 180 zł

  • dla uczniów klas III gimnazjów,
  • dla uczniów klas III ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, uczniów klas III ogólnokształcących szkół sztuk pięknych oraz uczniów klas VI ogólnokształcących szkół baletowych,
  • dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III gimnazjów, uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół sztuk pięknych oraz uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół baletowych,

 

 

do kwoty 325 zł

  • dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół baletowych,

 

do kwoty 210 zł

  • dla uczniów niepełnosprawnych zasadniczych szkół zawodowych,

 

do kwoty 315 zł

  • dla uczniów niepełnosprawnych szkół ponadgimnazjalnych, z wyłączeniem zasadniczych szkół zawodowych,
  • dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, uczniów niepełnosprawnych klas VII-IX ogólnokształcących szkół baletowych oraz uczniów niepełnosprawnych liceów plastycznych

 

 

do kwoty 390 zł

 Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O POMOC I JAKIE DOKUMENTY DO NIEGO DOŁĄCZYĆ? CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Gdzie z wnioskiem o pieniądze?

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników trzeba złożyć u dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2011/2012. Mogą go złożyć rodzice, prawni opiekunowie, rodzice zastępczy lub nauczyciel dziecka czy pracownik socjalny.

Termin składania wniosków ustala wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, a w przypadku uczniów szkół artystycznych - minister do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Zazwyczaj jest to 15 września. Zdarza się jednak, że niektóre gminy mają krótsze terminy. Najlepiej sprawdzić w szkole, do kiedy przyjmowane są wnioski.

Jakie dokumenty trzeba zebrać?

Do wniosku trzeba dołączyć – w zależności od kryterium ubiegania się o pomoc – odpowiednie załączniki.

Będzie to np. zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości dochodów. W przypadku rodzin niespełniających kryterium dochodowego wniosek trzeba uzasadnić. Można np. napisać, że rodzina została poszkodowana w tegorocznej powodzi. Wówczas trzeba jednak to udowodnić, przedstawiając odpowiednie zaświadczenie z gminy.

Innym załącznikiem może być kopia orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, które wydała publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna lub zaświadczenie o korzystaniu z pomocy społecznej, np. o pobieraniu zasiłku.

Nie wyrzucaj dowodów zakupu

Musimy pamiętać, że pieniądze zostaną nam wypłacone tylko wtedy, gdy udowodnimy poniesione wydatki na książki. 

Takimi dowodami mogą być: faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego, a także rachunek lub paragon. Musimy je zebrać i zanieść do szkoły, w której złożyliśmy wniosek o pomoc. Pieniądze zostaną wypłacone po rozpatrzeniu dokumentów przez dyrektora szkoły.

Prywatni też dostaną wsparcie

Dofinansowanie do podręczników przysługuje również rodzicom dzieci, które uczęszczają do szkół społecznych lub prywatnych. Procedura przyznawania pieniędzy jest taka sama jak w przypadku szkół podlegających pod Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jedyna różnica polega na tym, że pieniędzy nie wypłaca dyrektor, lecz trzeba się po nie udać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

marcin

2.9.2011 11:15:10

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

a czy ktos wie czy tez sie nalezy dla 5latkow zaczynajacych nauczanie przedszkolne

PPHUEDMAR

2.9.2011 1:45:47

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

Coroczna zmiana programu nauczania niczemu nie służy, poza tym że stanowi konieczność wymiany podręczników, co stanowi "wodę na młyn" dla wydawnictw. Skoro nauka w naszym kraju (przynajmniej na pewnym poziomie) jest bezpłatna- czyli faktycznie finansowana przez nas wszystkich, to czy nie bardziej opłacalne było by wprowadzenie dla dzieci od początku nauczania, sponsorowanego z budżetu państwa zakupu notebooków i wprowadzenia e-książek? E-książki kupowała by szkoła z prawem kopiowania dla wszystkich uczniów. Odszedł by temat corocznego "dumania" którym rodzicom należy częściowo zwrócić za zakup podręczników, a którym nie.Takie rozwiązanie ma nie tylko uzasadnienie finansowe, ale i zdrowotne. Dziecko nie musiało by dźwigać kilogramów podręczników, a poza tym od początku nauki wdrażało by się w świat techniki. Przecież bez dalszej komputeryzacji świat się nie obejdzie.

mela

1.9.2011 15:31:38

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

Przepraszam sprostuje putanie - "uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół baletowych" i bardzo prosze wskażcie mi takich .... a wogóle to co to jest za dyskryminacja co to ma za znaczenie czy dzicko niepełnosprawne czy nie , wydaje mi sie ze kryterium powinna byc sytuacja materialna rodziców...

mela

1.9.2011 15:28:28

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

No fajnie a czym sie różnią podreczniki dla dziecka niepełnosprawnego ( nie mówię o dzieciach niewidomych czy niedowidzących) od podreczników dla dzieci zdrowych, których rodzice nie mają za co chleba kupić ....

iska

1.9.2011 14:0:20

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

o dzieciach niepelnosprawnych i o samotnych matkach ladnie sie mowi ale pomocy zadnej z nikad

inez

1.9.2011 13:59:8

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

czlowieku ja mam niepwlnosprawne dziecko 14 lat i drugie 13 lat moj dochod jest wyzszy poniewaz chore dziecko ma zasadzone 500zl alimentow ja musialam zrezygnowac z pracy druguie dziecko ma 400zl pielegnacyjny rechabilitacyjny itd koszt podrecznikow do gimnazium kl 1 to koszt 600zl a za co reszte jestem po rozleglym zawale kto mnie dofinansuje chyba pan BOG bo rzad napewno nie dzieci moiga nie jeesc

jq

1.9.2011 9:23:25

Re: Jak odzyskać pieniądze za szkolne podręczniki?

Moze latwiej byloby ich po prostu nie kupowac? Dlaczego podreczniki wymieniane sa tak czesto a zarabiaja na tym wydawnictwa? Rodzice powinni placic szkole minimalne kwoty za zapewnienie podrecznikow, te z kolei oszczednie gospodarowalyby wlasnymi pieniedzmi.

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY