Ograniczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego

Parlament Europejski proponuje ustanowienie minimalnych wynagrodzeń w wysokości 60% średniej pensji krajowej, ograniczenia ubóstwa dzieci o 50% do roku 2012 i rozwiązania problemu bezdomności ulicznej do 2015 r.  To odpowiedź posłów na pakiet wspólnych zasad określających całościowe podejście do walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym przedstawiony przez Komisję Europejską.

Komisja określiła trzy główne cele zmierzające do zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego, jakimi są: stosowność systemów dochodów minimalnych, sprzyjające integracji rynki pracy oraz poprawa dostępu do usług socjalnych wysokiej jakości.

Porady prawne

Gwarantowany minimalny dochód

Odpowiednie schematy minimalnych dochodów są podstawowym warunkiem wstępnym budowania Unii Europejskiej opartej na sprawiedliwości społecznej i jednakowych szansach dla wszystkich. Większość państw członkowskich dysponuje krajowymi systemami minimalnych dochodów. Parlament zachęca te kraje, które ich nie posiadają, aby zapewniły systemy gwarantowanego minimalnego dochodu w okresach bez pracy lub między kolejnymi zatrudnieniami ze szczególnym uwzględnieniem grup kobiet, które mają dodatkowe obowiązki.

Posłowie apelują do państw członkowskich, aby określiły wspólny cel, zgodnie z którym ustawowe pensje minimalne gwarantowałyby wynagrodzenie w wysokości co najmniej 60% odpowiedniej średniej pensji (krajowej, branżowej, itd.). Należy określić harmonogram osiągnięcia tego celu we wszystkich państwach członkowskich.

Programy zapewniające minimalne pensje powinny być uzupełniane pakietem środków ułatwiających integrację społeczną, na przykład pomoc mieszkaniową, a także wsparcie dla edukacji, szkoleń i doszkalania zawodowego, nauki przez całe życie. Państwa członkowskie powinny zapewniać ukierunkowane świadczenia dodatkowe dla osób niepełnosprawnych lub przewlekle chorych, samotnych rodziców lub wielodzietnych gospodarstw domowych), ustanawiając między innymi przystępne ceny leków dla mniej uprzywilejowanych grup społecznych. Parlament podkreśla potrzebę zapewnienia godnego poziomu rent i emerytur.

PE przypomina, że ryzyko znalezienia się w sytuacji skrajnego ubóstwa jest większe w przypadku kobiet niż mężczyzn. Parlament podkreśla, że ubóstwo i wykluczenie społeczne wśród kobiet w Europie wymaga specjalnych, wielorakich i zróżnicowanych ze względu na płeć reakcji politycznych.

Położyć kres bezdomności

Posłowie uważają, że UE powinna dążyć do położenia kresu bezdomności ulicznej do roku 2015. Wzywają państwa członkowskie do rozwijania zintegrowanych polityk w celu zapewnienia dostępu do przystępnych cenowo, dobrych jakościowo mieszkań i opracowywania „zimowych planów awaryjnych".

Ograniczyć ubóstwo dzieci

Parlament apeluje do państw członkowskich o ograniczenie ubóstwa dzieci o 50 % do roku 2012 roku.  Państwa członkowskie powinny do realizacji tego celu przeznaczyć odpowiednie środki, a wskaźniki stosowane do mierzenia tego ograniczenia powinny uwzględniać w szczególności dzieci pochodzące z rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie.

Istnieją ogromne różnice we wskaźnikach dotyczących zagrożenia ubóstwem pomiędzy państwami członkowskimi, które sięgają od poniżej 10 % w Szwecji do ponad 20 % w Polsce i na Litwie. Dzieci wychowywane przez samotnego rodzica są dwukrotnie bardziej zagrożone ubóstwem. Bardziej zagrożone są również dzieci z rodzin wielodzietnych. Zagrożenie ubóstwem wśród dzieci z rodzin imigranckich jest od dwóch do pięciu razy wyższe niż w przypadku dzieci urodzonych w kraju zamieszkania.

W początkowym okresie angażowania się Unii w walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w 2001 roku, aż 55 milionów ludzi UE żyło na progu ubóstwa. Stanowiło to 15% populacji UE-15. W 2005 roku wartość ta wzrosła do 78 milionów, co stanowi 16% populacji UE-25.

Dzieci i młodzież stanowią prawie jedną trzecią mieszkańców Unii Europejskiej, a 19 milionów dzieci żyje na skraju ubóstwa, że wiele z nich jest rozłączonych z rodzinami wskutek ubóstwa tych ostatnich.

Wykluczenie społeczne w dalszym ciągu dotyka dużą część mieszkańców Unii, gdyż co piąty z nich żyje w mieszkaniach niespełniających norm. Każdego dnia około 1,8 miliona osób szuka schronienia w specjalistycznych schroniskach dla bezdomnych, 10% osób żyje w gospodarstwach domowych, w których nikt nie pracuje, stopa długotrwałego bezrobocia sięga 4%, 31 milionów (czyli 15%) pracowników otrzymuje skrajnie niskie zarobki, a 8% pracowników (czyli 17 milionów) żyje w ubóstwie, mimo że ma pracę. Odsetek uczniów wcześnie porzucających naukę przekracza 15%, a ponadto nadal utrzymuje się „przepaść cyfrowa" - 44% mieszkańców UE nie potrafi posługiwać się Internetem ani komputerem.

Gabriele ZIMMER (GUE/NGL, DE) 

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika