e-prawnik.pl Porady prawne

Grupowa organizacja pracy

Zbiorowe prawo pracy

Opinia PIP nt. ujednolicenia układów zbiorowych pracy w JSW

8.6.2009

W opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), od początku istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. to spółka, a nie jej poszczególne zakłady, jest pracodawcą w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Ujednolicenie układów zbiorowych pracy przez JSW było zatem nieuzasadnione - twierdzi PIP. Opinia powstała na prośbę Ministerstwa Gospodarki.

Zgodnie z postanowieniami podjętymi na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników 11 maja br., Ministerstwo Gospodarki skierowało do Państwowej Inspekcji Pracy prośbę o opinię w sprawie zastosowania przez Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. procedury wynikającej z art. 231 Kodeksu pracy. 2 czerwca br. opinia ta wpłynęła do Ministerstwa Gospodarki.

W swojej opinii Państwowa Inspekcja Pracy jednoznacznie stwierdziła, że od początku istnienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. to spółka, a nie jej poszczególne zakłady, jest pracodawcą w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. W związku z tym zastosowanie przez Zarząd JSW S.A. trybu art. 231 w celu ujednolicenia układów zbiorowych pracy było nieuzasadnione. Wobec opinii Państwowej Inspekcji Pracy otwarta pozostaje kwestia oceny funkcjonujących w JSW regulacji i porozumień oraz dostosowania struktur funkcjonujących w spółce do struktury jedynego pracodawcy.

Z informacji uzyskanych z JSW S.A. wynika, że strona społeczna oraz zarząd spółki na spotkaniu 27 maja br. wyraziły wolę kontynuowania dialogu i wspólnie stwierdziły, że wypracowanie porozumienia będzie wymagało przeprowadzenia kolejnych rozmów. 

Źródło: www.mg.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ