Opłata za dane z ewidencji ludności. Zmiany
Wcześniej, aby uzyskać potwierdzenie o wszystkich osobach, które są razem z nami zameldowane pod tym samym adresem, należało wnieść opłatę od każdej osoby, która jest z nami zameldowana. Po 1 stycznia br., aby uzyskać takie potwierdzenie należy wnieść opłatę w wysokości 31 zł, bez względu na to, ile osób jest zameldowanych pod tym samym adresem. Opłata w wysokości 31 zł jest pobierana za konkretny adres, a nie za osoby, które są pod nim zameldowane.
Wprowadzone zmiany uwzględniają postulaty m.in. studentów ubiegających się o stypendia socjalne albo miejsca w akademikach.
Tak jak do tej pory, osoby, które starają się o udostępnienie danych z ewidencji ludności oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych muszą złożyć wniosek. Do wniosku należy także dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty. Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, a odpowiedź otrzymamy w taki sam sposób (pisemnie lub elektronicznie).
Dane ze zbiorów meldunkowych oraz ewidencji wydanychi unieważnionych dowodów osobistych udostępnia organ gminy, natomiast dane z tych zbiorów, w odniesieniu do województwa, udostępnia wojewoda. Dane ze zbioru PESEL oraz z ogólnokrajowej ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, udostępnia minister spraw wewnętrznych.
Zmiany wynikają z zapisów ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistychoraz niektórych innych ustaw.
msw.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?