Opłaty za przedszkola łamią konstytucję?
Chodzi o przepisy, które pozwalają obciążać rodziców dodatkowymi kosztami za opiekę nad dziećmi w placówkach państwowych.
Z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego wystąpili posłowie SLD. Posłanka Bożena Kotkowska przypomniała, że zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkola publiczne mają obowiązek zapewnienia dzieciom minimum 5 godzin dziennie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.
Według niej jest to niezgodne z gwarantowanym przez Konstytucję dostępem do bezpłatnej nauki, a pobieranie przez placówki publiczne stałych opłat łamie prawo.
- Nie dość, że nie ma dostatecznej liczby miejsc to do tego są drogie – mówiła w Sejmie Kotkowska i podkreślała, że do sądów administracyjnych wpływa coraz więcej pozwów od rodziców, którzy domagają się odszkodowań za bezprawnie - ich zdaniem - pobierane opłaty za publiczne przedszkola.
- Ewentualne stwierdzenie niezgodności kwestionowanych regulacji ustawy o systemie oświaty winno skłonić ustawodawcę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie, w którym reguluje ona zasady ustanawiania odpłatności za świadczenia realizowane przez przedszkola publiczne – czytamy we wniosku SLD, który zostanie złożony w Trybunale Konstytucyjnym.
- Niezbędnym zabiegiem wydaje się przy tym jednoznaczne i klarowne odstąpienie od ograniczania realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego jakimikolwiek ramami czasowymi - dodano w piśmie.
Kotkowska ma nadzieję, że rząd Donalda Tuska zostanie zmuszony wyrokiem Trybunału, aby subwencjonował przedszkola co najmniej w 80 procentach, jak to jest w szkole.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?