Osiedlowi piraci będą karani mandatem

Za przekroczenie prędkości na drodze osiedlowej czy zajęcie pod blokiem lub supermarketem miejsca dla niepełnosprawnych będziemy karani tak samo, jak za wykroczenie na drodze publicznej.

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Odświeżona ustawa wprowadzi na drogi wewnętrzne przepisy kodeksu drogowego.

Dokument ma skończyć z samowolą kierowców w parkowaniu na osiedlowych uliczkach oraz z lekceważeniem praw inwalidów na parkingach pod sklepami.

- Nowe przepisy zwiększą uprawnienia m.in. Policji i Straży Miejskiej do karania kierowców poza drogami publicznymi - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Mandat dostanie kierowca, który na osiedlowej uliczce wymusi pierwszeństwo przejazdu, przekroczy dozwoloną prędkość czy zablokuje ruch uliczny parkując bez zważania na znaki drogowe.

Zaostrzeniu ulegną również kary dla kierowców, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnego np. przed supermarketem. Obecnie kierowca taki jest praktycznie bezkarny, po wejściu przepisów w życie dostanie on mandat w wysokości 500 zł. Funkcjonariusze będą mogli wydawać również dyspozycje usunięcia pojazdu i odholowania go na parking policyjny.

Założono, że pojazd zaparkowany na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych będzie odholowywany na koszt właściciela.

Jeżeli służby zdecydują o odholowaniu samochodu, a w międzyczasie pojawi się właściciel, to samochód nie będzie odwieziony na parking. Jednak to właściciel poniesie koszty zorganizowania akcji holowniczej.

Projekt zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa. Obecnie - i to bez prawomocnego orzeczenia sądu - pojazd przechodzi na rzecz państwa wtedy, gdy nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy od usunięcia z drogi.

Według noweli starosta będzie występował do sądu z wnioskiem o przepadek auta na rzecz powiatu już po 3 miesiącach. Powodem skrócenia tego terminu są wysokie koszty przechowywania pojazdów, które po pewnym czasie zaczynają przewyższać ich wartość - czytamy na stronie Rady Ministrów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

zbyszek

4.2.2010 8:39:9

Re: Osiedlowi piraci będą karani mandatem

Od kiedy to prawo wejdzue w życie?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.11.2017

  Nowelizacja Kodeksu wykroczeń dla uczciwych obywateli

  Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele korzystnych zmian dla uczciwych obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Osoby ukarane (...)

 • 15.9.2018

  Więcej czasu na zapłatę mandatu i inne zmiany w wykroczeniach

  Nowelizacja ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw ma wprowadzić wiele korzystnych zmian i usprawnić wymiar sprawiedliwości. M.in. określa na poziomie 500 zł stały (...)

 • 19.5.2018

  Zmiany dla uczciwych obywateli?

  Osoby ukarane mandatem np. za złe parkowanie będą miały więcej czasu na jego zapłacenie. Inne zmiany pozwolą walczyć z plagą „drobnych” kradzieży. Powstanie elektroniczny rejestr (...)

 • 14.2.2018

  Bezpieczne finanse

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiającej podmiotom z sektora finansowego oraz instytucjom państwowym zajmującym się tym rynkiem, prawo do sprawdzenia, czy ich obecni lub przyszli (...)

 • 18.7.2017

  Kelner musi wydać paragon fiskalny klientowi

  W przypadku świadczenia usług gastronomicznych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej istnieje obowiązek zaewidencjonowania tych usług na kasie fiskalnej. Kelner obsługujący (...)