Ostatnia chwila na dopisanie się do spisu wyborców!

Chcesz zagłosować na prezydenta poza miejscem zamieszkania? Musisz udać się dzisiaj do urzędu gminy i dopełnić niezbędnych formalności.

Do wyborów prezydenckich zostało dziesięć dni – 20 czerwca odbędzie się głosowanie. Jeżeli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50-procentowego poparcia, 4 lipca odbędzie się druga tura.

Wyborcy, którzy będą oddawać głos poza miejscem zamieszkania, mogą jeszcze tylko w czwartek dopisać się do spisu wyborców. Należy to zrobić w urzędzie gminy, na której terenie aktualnie przebywamy. Dotyczy to również osób, które nigdzie nie są zameldowane.

Musimy pamiętać, że dopisując się do spisu wyborców na własny wniosek, zostaniemy automatycznie skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. W przypadku drugiej tury wyborów nadal będziemy dopisani do nowego rejestru.

Porady prawne

Osoby, które wiedzą, że podczas wyborów wyjadą poza miejsce stałego zamieszkania, mogą również zagłosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

O zaświadczenie staramy się w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Należy to zrobić najpóźniej do 18 czerwca. Gdy wyjeżdżamy przed drugą turą, to czas mamy do 2 lipca. Z zaświadczeniem będziemy mogli zagłosować w dowolnym miejscu na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku.

Dzisiaj mija również termin składania wniosków o pełnomocnika wyborczego. Mogą się o niego starać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat oraz wyborcy posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub ciężkim stopniu niepełnosprawności. Wniosek o ustanowienie pełnomocnika składamy w urzędzie gminy, w której mieszkamy.

O tym, kto może zostać pełnomocnikiem i jak powinien wyglądać wniosek o jego ustanowienie pisaliśmy w tekście „Ułatwienia w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych”. Szczegółowe informacje o głosowaniu na wakacjach można znaleźć w artykule „Jak głosować poza miejscem zamieszkania”.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika