Otwórzmy szeroko drzwi niepełnosprawnym

UE zastanawia się, jak polepszyć warunki życia osób niepełnosprawnych.

W mieście Linares na południu Hiszpanii niektóre sklepy nie mają drzwi, ale nie dlatego, że panuje upał. To z powodu mieszkańców takich jak Coral Montilla Gonzalez, która porusza się na wózku inwalidzkim.

Zrobienie zakupów w centrum było dla niej wcześniej prawdziwą udręką. Już tak jednak nie jest, odkąd w dzielnicy wprowadzono wiele zmian, aby ułatwić codzienne czynności osobom niepełnosprawnym. Teraz krawężniki są niższe, pojawiły się podjazdy dla wózków inwalidzkich, usunięto też przeszkodę, jaką stanowiły drzwi.

- Dzisiaj mogę wejść do wielu budynków, do których dotąd nie miałam dostępu - mówi Coral. - Wcześniej musiałam liczyć na czyjąś pomoc. Teraz już nie.

Akcja w Linares pokazuje, jak ważną rolę odgrywają władze lokalne we wspólnych wysiłkach na rzecz zapewnienia równych szans osobom niepełnosprawnym. Obecnie tego rodzaju inicjatywy zasługują na uwagę tym bardziej, że ze względu na zbliżający się koniec (w 2010 r.) obowiązywania obecnego planu działania w sprawie niepełnosprawności DeutschEnglishfrançais, Unia rozpoczyna dyskusję o tym, co należy uczynić w przyszłości dla tej grupy społeczeństwa.

Inicjatywy lokalne były tematem konferencji, którą Komisja zorganizowała w grudniu w ramach obchodów Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jej uczestnicy zastanawiali się między innymi, jak najskuteczniej wykorzystać fundusze unijne na poziomie lokalnym, aby polepszyć warunki życia osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni stanowią ponad 50 mln ludności Europy (10 proc.). Dla tych osób prawdziwym wyzwaniem mogą się okazać nawet tak proste czynności, jak pójście na pocztę czy zrobienie zakupów w sklepie spożywczym. Chociaż dzisiaj jest im o wiele łatwiej uzyskać pomoc niż w przeszłości, osoby niepełnosprawne nadal napotykają wiele barier nie do pokonania, zarówno jeśli chodzi o pracę i edukację, jak i warunki mieszkaniowe. Przeszkody te nawarstwiają się tak, że możemy mówić o dyskryminacji.

UE przyjęła już przepisy zakazujące dyskryminacji w miejscu pracy. W tym roku Komisja przedstawiła projekt przepisów, które zapewniłyby obywatelom równy dostęp również w innych dziedzinach. Przepisy te dotyczyłyby wszystkich, a nie tylko osób niepełnosprawnych.

Inny akt prawny, który ma ogromny wpływ na politykę UE, to Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych DeutschEnglishfrançais, która ma bardzo szeroki zakres - od wymiaru sprawiedliwości, przez transport, aż po zdrowie i technologie informacyjne. Konwencja ta jest bardzo ważnym krokiem naprzód, gdyż nadaje niepełnosprawności rangę kwestii z zakresu praw człowieka, a nie zaledwie problemu z punktu widzenia opieki społecznej.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika