Pakiet onkologiczny niezgodny z konstytucją?
Pakiet onkologiczny i kolejkowy może być niezgodny z konstytucją - wynika z raportu Naczelnej Rady Lekarskiej. Wątpliwości budzi, jej zdaniem, nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Sprzeczności z ustawą zasadniczą prawnicy i lekarze dopatrują się w ograniczeniu chorym równego dostępu do usług medycznych. Kontrowersyjny jest chociażby status lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej - tłumaczy konstytucjonalista, doktor Tomasz Zalasiński.
Dodatkowo, raport wskazuje na dyskryminację pacjentów nieonkologicznych, ograniczanie chorym równego dostępu do opieki zdrowotnej czy różnicowanie uprawnień lekarzy do diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Wyniki raportu, ale tylko w części, będą wysłane do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiada Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, doktor Maciej Hamankiewicz.
Tłumaczy, że całość będzie dostarczona do Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego uprawnienia wnioskowania o zbadanie zgodności z konstytucją są znacznie szersze niż NRL.
Pakiet onkologiczny i kolejkowy wszedł w życie na początku roku. Zakłada między innymi zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w wykrywaniu chorób nowotworowych.
Według danych centrali NFZ, do połowy marca kartę DiLO wydano dla ponad 81,5 tys. pacjentów. Fundusz podkreśla, że pierwsze podsumowanie funkcjonowania pakietu onkologicznego będzie możliwe po I kwartale br. Podstawą do oceny wprowadzonych rozwiązań ma być analiza danych raportowanych przez placówki medyczne oraz uwag zgłoszonych przez świadczeniodawców i pacjentów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?