Pakiety ulg wspierających innowacje i produkcję

Propozycje już w prekonsultacjach!

Ministerstwo Finansów rozpoczyna prekonsultacje ulg wspierających innowacje stanowiących część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich, każdy może zgłosić uwagi do proponowanych rozwiązań. Uwagi i opinie można zgłaszać do 21 czerwca 2021 r.

Wzrost konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej zapewni rozwój firm w kierunku Przemysłu 4.0. Dlatego w Polskim Ładzie zaproponowano szereg rozwiązań podatkowych, które będą wspierać polskie firmy które zdecydują się zainwestować w innowacje i produktywność.

- "Rozpoczynamy konsultacje przepisów, które dedykujemy innowacyjnemu przemysłowi. System podatkowy powinien kompleksowo pomagać tym przedsiębiorcom, którzy chcą inwestować w innowacyjność swoich firm i wdrażać do produkcji nowe towary. Spójny system ulg wspierających produkcję to recepta która sprawdziła u Azjatyckich Tygrysów oraz w wielkich centrach produkcyjnych Europy. W krajach takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Włochy. Teraz do ich grona dołączy również Polska" – przypomniał wiceminister finansów Jan Sarnowski, pod którego kierownictwem opracowano proponowane ulgi.

Porady prawne

Co proponuje resort finansów?

 • pakiet ulg mających na celu ściągnięcie do Polski produkcji przemysłowej m.in. z Dalekiego Wschodu i ułatwienie zwiększenia produkcji w już działających w Polsce firmach;
 • ulgi dla przedsiębiorców, którzy inwestują w roboty i zaawansowane technologicznie rozwiązania zwiększające innowacyjność i produktywność ich biznesu;
 • wsparcie systemowe dostępne bez ograniczeń dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na ich wielkość i kraj pochodzenia.
- "Chcemy, żeby już od stycznia zaczął w Polsce działać cały system ulg podatkowych wpierających inwestycje i rozwój przedsiębiorstw na wszystkich etapach procesu produkcyjnego. To krok milowy na drodze do transformacji polskiej gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0. Chcemy, aby każde stadium ulokowanego w Polsce procesu produkcyjnego wiązało się z podatkowymi ułatwieniami" – dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Kompleksowy system ulg podatkowych będzie działał od 2022 r.

Na system ulg wspierających innowacje i proces produkcyjny składać się będą następujące elementy:
 • ulga badawczo-rozwojowa, wspierającą prace koncepcyjne nad nowym produktem, usługą czy procesem;
 • ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji;
 • ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach,
 • ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej;
 • ulga IP Box, działająca symultanicznie z B+R, która zmniejszy obciążenie na etapie uzyskiwania dochodów z jego sprzedaży.

Do konsultacji trafia też ulga na inwestycje Venture Capital. Ulgi dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital, które lokują kapitał w innowacyjne przedsiębiorstwa, są bardzo ważnym impulsem do rozwoju tego rynku w Polsce.

- "Przedkładane do prekonsultacji rozwiązania są rezultatem wielomiesięcznej warsztatowej pracy z rynkiem, z przedsiebiorcami. Chcemy, żeby polski biznes miał czas na zapoznanie się z nimi i na ich współtworzenie. Dlatego wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w prekonsultacjach. Zależy nam na tym, żeby pierwsi przedsiębiorcy skorzystali z nowych udogodnień już w styczniu 2022 r." – tłumaczył wiceminister Jan Sarnowski.

Prekonsultacje

 • Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich.
 • Uwagi i opinie można zgłaszać na adres: sekretariat.DD@mf.gov.pl do 21 czerwca 2021 r.
 • W przypadku osób fizycznych koniecznym warunkiem uwzględnienia ich opinii w toku konsultacji podatkowych, jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • Do dokumentów przekazywanych w formatach nieedytowalnych (np. JPG) proszę dołączyć ich postać edytowalną.

Klauzula Informacyjna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Zob. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika