Państwo jest bezstronne dotując uczelnie katolickie
Ustawy o finansowaniu szkół wyznaniowych są zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że państwo nadal może finansować wyższe uczelnie katolickie.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego trzy ustawy dotyczące finansowania teologii z budżetu państwa - Papieskich Wydziałów Teologicznych w Warszawie i we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum" w Krakowie - nie naruszają konstytucji.
- Nie ma podstaw do stwierdzenia niezgodności zaskarżonych ustaw z konstytucyjną zasadą bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych - uzasadnia orzeczenie TK.
Sędziowie Trybunału podkreślili, że uczelnie dotowane na podstawie tych ustaw kształcą nie tylko duchownych, ale także osoby świeckie. W wyroku czytamy ponadto, że dotacje dla uczelni kościelnych nie ograniczają autonomii i niezależności państwa od Kościoła i stanowią jedną z możliwych form realizacji przez państwo ciążących na nim zadań publicznych w zakresie szkolnictwa wyższego.
Wniosek o zbadanie konstytucyjności wspomnianych ustaw złożyli w Trybunale posłowie Lewicy. Podkreślali oni, że tylko uczelnie katolickie mogą korzystać z państwowego dofinansowania na takich samych zasadach co uczelnie publiczne (z wyjątkiem finansowania inwestycji budowlanych).
- Ustawodawca nie przewidział natomiast żadnych możliwości dofinansowania z budżetu państwa, na tych samych zasadach, szkół wyższych należących do nierzymskokatolickich związków wyznaniowych, kształcących ich duchowieństwo - pisali we wniosku posłowie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?