Parlament krytyczny wobec planów gromadzenia i udostępniania danych pasażerów
Parlament Europejski sprzeciwia się planom gromadzenia i udostępniania danych pasażerów lotów, które mogą naruszać ich prywatność. Posłowie uważają, że proponowane środki nie znajdują prawnego uzasadnienia i ma wątpliwości, czy mogą okazać się skutecznym narzędziem walki z terroryzmem. Parlament domaga się dowodów, że wprowadzenie takiego systemu na poziomie wspólnotowym jest niezbędne oraz wstrzymuje się z wydaniem formalnej opinii do czasu rozwiania obaw wyrażonych w jego rezolucji.
Przyjmując rezolucję posłanki Sophie In't Veld (ADLE, NL) Parlament Europejski krytycznie ocenił wniosek KE dotyczący decyzji ramowej Rady w sprawie wykorzystywania danych dotyczących rezerwacji pasażera (danych PNR) w celu egzekwowania prawa.
Proponowana decyzja ramowa przedstawiona w 2007 roku zakłada, że przewoźnicy będą udostępniać dane pozyskane podczas rezerwacji przez pasażera lotu z i do UE odpowiednim organom państwowym realizującym zadania z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego lub podejmującym działania mające na celu zapobieżenie potencjalnym atakom terrorystycznym.
Posłowie uważają, że proponowana decyzja ma znaczący wpływ na sferę życia osobistego obywateli europejskich i wyrażają ubolewanie, że istnieje tak wiele niejasności co do jej do zgodności z EKPC i Kartą Praw Podstawowych, jak również podstawy prawnej. Parlament przypomina, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu już zakwestionował porozumienie w sprawie PNR między UE a USA z powodu złej podstawy prawnej. Posłowie uważają, że Parlament powinien poczekać z formalną opinią do proponowanej decyzji do czasu rozwiania obaw wyrażonych w jego rezolucji i uzyskania koniecznych informacji.
Posłowie kwestionują warunki, na jakich funkcjonował będzie system gromadzenia i wykorzystywania danych i podkreśla, że takie same lub nawet lepsze rezultaty można by uzyskać, usprawniając wzajemną pomoc prawną pomiędzy organami ścigania.
PE podkreśla, że ewentualne przyszłe przepisy ustanawiające unijny system PNR jako nowe ramy dla współpracy policyjnej UE powinny zawierać postanowienia dotyczące okresowej oceny wdrażania, stosowania, użyteczności i naruszeń gwarancji. Posłowie uważają, że nie dowiedziono potrzeby działania wspólnotowego, ani proporcjonalności proponowanych środków. Parlament wyraża zaniepokojenie, że system daje organom ścigania dostęp do wszystkich danych praktycznie bez konieczności uzyskania nakazu. Posłów nie przekonują argumenty wskazujące na wartość danych PNR i ich potencjału do celów egzekwowania prawa. Ich zdaniem nie istnieją dowody, że dane PNR mogą być użyteczne w celu wyszukiwania potencjalnych terrorystów.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 20.11.2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?