Zmiany w przepisach na prawo jazdy
Nowe kategorie dokumentu, okres próbny dla młodych kierowców i kursy dla tych, którzy uzbierają 24 punkty karne – takie zmiany wprowadzi podpisana przez prezydenta ustawa o kierujących pojazdami.
Osoby, które po raz pierwszy wyrobią prawo jazdy kategorii B, zostaną objęte tzw. okresem próbnym, który potrwa 2 lata od daty wydania dokumentu.
W tym czasie wystarczą dwa wykroczenia – stwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu – by okres ten został przedłużony o kolejne 2 lata. Dodatkowo kierowca zostanie wysłany na badanie psychologiczne oraz na kurs reedukacyjny. Jeśli to nie pomoże i policjant zatrzyma nas po raz trzeci, to stracimy prawo jazdy.
Kurs reedukacyjny:
1. Będzie kosztował do 500 zł;
2. Prowadzony będzie w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych;
3. Dowiemy się w jego trakcie o:
a) skutkach wypadków drogowych;
b) czynnikach mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
c) psychologicznych aspektach kierowania autem i uczestnictwa w ruchu drogowym.
Na kurs reedukacyjny trafią również kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż dwa lata i nie podlegają pod okres próbny. Będzie tak wtedy, gdy za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne. Gdy w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na taki kurs ponownie nazbierają komplet punktów, to prawo jazdy zostanie cofnięte.
By ponownie usiąść za kierownicą – w obu wspomnianych przypadkach – będziemy musieli jeszcze raz zapisać się do szkoły jazdy, wyjeździć wszystkie godziny i zdać państwowe egzaminy.
Początkujący pojadą wolniej na autostradzie
W okresie próbnym każdy kierowca będzie musiał pójść między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, na dwa płatne szkolenia.
Pierwsze to kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, który będzie trwał 2 godziny. Zapłacimy za nie do 100 zł. Drugim będzie praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Za trwające 1 godzinę ćwiczenia przyjdzie wyciągnąć z portfela do 200 zł.
Czego dowiemy się na kursach? Program teoretycznego obejmuje te same zagadnienia, które będą wykładane na kursie reedukacyjnym (patrz ramka powyżej). Celem ćwiczeń będzie natomiast uświadomienie nam zagrożeń wynikających z niedostosowania prędkości do warunków na drodze.
Ponadto w okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca, kierowca nie będzie mógł:
1) przekroczyć 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
2) jeździć samochodem, na którym nie ma z tyłu i z przodu pojazdu białej nalepki z zielonym symbolem liścia klonowego;
3) pracować w charakterze kierowcy oraz otworzyć własnej firmy polegającej na kierowaniu pojazdem określonym
dla prawa jazdy kategorii B.
Powyższe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013. Osoby, które zdadzą egzamin na prawo jazdy przed tym dniem nie zostaną objęte okresem próbnym i zwiazanymi z nim obowiazkami oraz ograniczeniami.
Nie każdy dostanie prawo jazdy
Nowością będą także ankiety dotyczące stanu zdrowia, które dostaną kandydaci na kierowców. Osoba podlegająca badaniu lekarskiemu obowiązkowo wypełni ją pod rygorem odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 kodeksu karnego.
Oznacza to, że jeśli np. zataimy słaby wzrok lub inną dolegliwość, która wpływa na prowadzenie auta, będziemy mogli trafić do więzienia nawet na 3 lata.
Zasada ta zacznie obowiązywać po roku od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.
Nie poszalejesz quadem bez prawka
Podpisany przez prezydenta dokument wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy. Pierwsza z nich to kategoria AM. Będzie ona konieczna do kierowania motorowerem oraz lekkim czterokołowcem, czyli quadem ważącym do 350 kg i rozwijającym prędkość do 45 km/h. Kategoria AM zastąpi obecną kartę motorowerową. Wyrobimy ja od 14. roku życia.
Trudniej o prawo jazdy na ścigacz
Będzie także nowe prawo jazdy dla początkujących motocyklistów. Kategoria A2 pozwoli prowadzić motocykle z silnikami o mocy do 35 kW.
Zmieni się również ścieżka dostępu do kategorii prawa jazdy A. Najpierw będziemy wyrabiać kategorię A1 (w wieku 16 lat) lub A2 (w wieku 18 lat). Dopiero po 2 latach posiadania takich dokumentów otrzymamy możliwość uzyskania prawa jazdy na większe motocykle, czyli z A1 przesiądziemy się na A2 oraz z A2 na A.
Osoby, które będą chciały od razu wyrobić prawo jazdy kategorii A (bez przejściowego okresu z A2) będą musiały mieć skończone 24 lata. Teraz jest to 18 lat.
Przepisy dotyczące nowych kategorii prawa jazdy zaczną obowiązywać z dniem 19 stycznia 2013 roku.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?