PKPP Lewiatan o zatrudnianiu fachowców spoza Unii

Przestawiamy opinię PKPP Lewiatan do projektu dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu pracowników wysoko wykwalifikowanych będących obywatelami państw trzecich:

"23 października 2007 r. Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu pracowników wysoko wykwalifikowanych będących obywatelami państw trzecich (zwanej dalej "projektem Błękitnej karty UE"). W chwili obecnej projekt ten jest przedmiotem dyskusji prowadzonej przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjmuje propozycję Komisji, która stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia atrakcyjności Unii Europejskiej jako miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Uważamy, że do najistotniejszych wyzwań jakie stoją dziś przed Europą, w tym Polską, należy problem związany ze starzeniem się społeczeństwa i niedoborem pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Wyrażamy jednak poważne zaniepokojenie ostatnim rozwojem prac w Parlamencie Europejskim oraz Radzie UE ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych nad dwoma kluczowymi aspektami powyższej propozycji, a mianowicie propozycjami zdefiniowania pojęcia wysoko wykwalifikowanego pracownika oraz propozycjami określenia warunków zatrudniania tego rodzaju pracowników, w szczególności zdefiniowania kryterium wynagrodzenia.

Porady prawne

1.  Definicja pracownika wysoko wykwalifikowanego

Zgodnie z pierwotną propozycją Komisji, wysoko wykwalifikowany pracownik to osoba posiadająca wyższe wykształcenie lub co najmniej trzy lata równoważnego mu doświadczenia zawodowego. Francuska prezydencja zgłosiła kompromisowe rozwiązanie, zgodnie z którym liczba lat doświadczenia zawodowego powinna zostać zwiększona do pięciu. W projekcie sprawozdania Parlamentu Europejskiego znalazł się jednak wniosek, aby liczbę tę podnieść do sześciu, z czego co najmniej dwa lata powinny być pracą na stanowisku kierowniczym.

PKPP Lewiatan wyraża poważne obawy, czy przytoczone powyżej propozycje, w szczególności wniosek zgłoszony przez Parlament Europejski, nie zniechęcą europejskich przedsiębiorstw do  zatrudniania potrzebnych im pracowników.

Wiele osób będących obywatelami państw trzecich (np. pracownicy służby zdrowia, informatycy, czy też inżynierowie) mogą w naszej opinii wnieść istotny wkład w rozwój europejskich firm oraz gospodarek bez konieczności posiadania dwuletniego doświadczenia w pracy na kierowniczych stanowiskach. W związku z powyższym PKPP Lewiatan apeluje o pozostawienie definicji pracownika wysokowykwalifikowanego w pierwotnym brzmieniu zaproponowanym przez Komisję. Zapewni to możliwość zaspokojenia odmiennych potrzeb kadrowych firm, z jakimi borykają się także i polscy przedsiębiorcy.

2.  Kryterium zezwolenia na pracę bazujące na wynagrodzeniu

Pierwotna propozycja Komisji Europejskiej przewidywała wymóg miesięcznego wynagradzania wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich na poziomie nie niższym niż trzykrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto określonego przepisami prawa krajowego. Nowa propozycja wprowadza wymóg zapewnienia wynagrodzenia na poziomie nie mniejszym niż 150% przeciętnego wynagrodzenia brutto w danym Państwie Członkowskim. Parlament Europejski proponuje natomiast podnieść ten współczynnik do 170%.

PKPP Lewiatan stanowczo sprzeciwia się tym propozycjom, których celem jest odgórne (na poziomie UE) ustanowienie poziomu wynagrodzeń dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich. Uważamy, że proponowane kryterium, bazujące na wynagrodzeniu minimalnym/ przeciętnym, może się stać poważną przeszkodą w zatrudnianiu pracowników będących obywatelami państw trzecich. 150% przeciętnego wynagrodzenia w skali roku oznacza w przypadku Polski 13 500 euro. Tak wysokie progi płacowe byłyby nie tylko poważną przeszkodą dla wielu firm chcących zatrudniać pracowników będących obywatelami państw trzecich, ale są również znacznie bardziej restrykcyjne, aniżeli obowiązujące obecnie w kilku Państwach Członkowskich krajowe kryteria dotyczące wysoko wykwalifikowanych pracowników. (w Holandii oraz Belgii aktualne progi wynoszą w chwili obecnej odpowiednio 47 000 i 33 000 euro kiedy w świetle nowego projektu miałyby wynosić odpowiednio 53 700 i 51 450 euro).

Poza tym, mogłaby się pojawić różnica między wynagrodzeniami wysoko wykwalifikowanych pracowników posiadających obywatelstwo kraju przyjmującego, a wynagrodzeniami pracowników-imigrantów, co zwiększa ryzyko nierównego traktowania pracowników wykonujących tę samą pracę.

Proponowane w projekcie rozwiązanie budzi w związku z tym poważne wątpliwości w odniesieniu do propozycji brzmienia art. 15 (1) (a) projektu, wprowadzającego zasadę równego traktowania - w zakresie wynagrodzeń - obywateli państw trzecich z obywatelami kraju zatrudnienia. Uważamy, że propozycja Komisji mogłaby doprowadzić do nierównego traktowania pracowników będących obywatelami danego Państwa Członkowskiego w porównaniu z lepiej opłacanymi pracownikami będącymi obywatelami państw trzecich.

Biorąc powyższe pod uwagę PKPP Lewiatan ponownie apeluje o rezygnację z kryterium progu płacowego ustalanego na szczeblu UE. Uważamy, że zarówno propozycja Komisji, jak i tekst francuskiego kompromisu, naruszają zasadę pomocniczości, mogą prowadzić do nierównego traktowania pracowników krajowych i zagranicznych oraz niwelować cel dyrektywy, jakim jest zwiększenie zatrudnienia w UE wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich."

30 lipca 2008 r.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika