Polska energetyka bardziej bezpieczna. Sejm uchwalił zmiany

Dodatkowe ułatwienia administracyjne dla przeprowadzania inwestycji związanych z budową terminala LNG w Świnoujściu i zwiększenie obowiązkowych zapasów ropy i gazy - to zagadnienia zawarte w projektach nowelizacji dwóch ustaw, którymi zajął się wczoraj Sejm.

Pierwsza z nich zmienia ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz ustawę o gospodarce nieruchomościami. Wprowadza rozwiązania, które umożliwią szybszą budowę terminalu. Upraszcza m.in. procedury uzyskiwania zezwoleń administracyjnych oraz pozyskiwania gruntów niezbędnych do budowy gazoportu.

Porady prawne

Ustawa rozszerza listę inwestycji towarzyszących terminalowi LNG i umożliwia budowę strategicznej infrastruktury przesyłowej, niezbędnej do jego funkcjonowania. Chodzi o stworzenie spójnego systemu gazociągów, które umożliwią pełne wykorzystanie możliwości terminalu, a w konsekwencji zapewnią korzystanie z gazu odbiorcom w całej Polsce oraz umożliwią eksport tego surowca.

Ustawa rozszerza kompetencje wojewody. Ma być on organem prowadzącym egzekucję obowiązków o charakterze niepieniężnym wynikających z decyzji lokalizacyjnej oraz podmiotem uprawnionym i zobowiązanym do zgłaszania zmian w publicznych rejestrach. W nowelizacji unormowano także procedury ustalania wysokości odszkodowania za wywłaszczenie oraz ograniczenie korzystania z nieruchomości. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Drugi z przyjętych przez Sejm aktów prawnych dotyczących tej problematyki to nowelizacja ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wdraża postanowienia dyrektywy Rady 2009/119/WE nakładającej na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych. Przyjęte rozwiązania mają poprawić konkurencyjność polskiego sektora naftowego przez zmianę podziału obciążeń, związanych z funkcjonowaniem systemu zapasów, między sektorem naftowym oraz organami publicznymi.

Koszt funkcjonowania systemu nadal będzie obciążał podmioty sektora naftowego, jednak większą niż obecnie część obowiązków związanych z organizacją systemu zapasów interwencyjnych przejmie organ publiczny - Agencja Rezerw Materiałowych. Główne zmiany w systemie zapasów interwencyjnych dotyczą m. in. sposobu obliczania ilości zapasów interwencyjnych i ich struktury produktowej oraz dostępności zapasów interwencyjnych.

Ponadto ustawa nakłada na Agencję Rezerw Materiałowych obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów agencyjnych i wprowadza możliwość utworzenia w ich ramach zapasów specjalnych. Ustawa dotyczy także m.in. zasad wykonywania obowiązków sprawozdawczych. Ustawą zajmie się teraz Izba druga.

(źródło: sejm.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • strzgosmki 2016-04-27 23:26:20

    nareszcie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika