Pozostałe

Polska gospodarka na plusie

Wbrew pesymistycznym prognozom Produkt Krajowy Brutto w Polsce wzrósł w pierwszym kwartale 2009 r. o 0,8 proc. - wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny. Najnowsze, dobre dane gospodarcze dla Polski, sytuacja polskiej gospodarki na tle innych krajów i perspektywy na przyszłość to tematy dzisiejszej konferencji prasowej premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego.  

Wzrost PKB w I kwartale 2009 roku na poziomie 0,8 proc w porównaniu do I kwartału 2008 r. plasuje Polskę na 2. miejscu w Unii Europejskiej. Jedynie Cypr odnotował lepszy wynik (1,6 proc.). Równie optymistyczne są wskaźniki wzrostu PKB liczone kwartał do kwartału. W I kwartale br. nasz PKB wzrósł o 0,4 proc. wobec ostatniego kwartału ubiegłego roku. W porównaniu z analogicznymi danymi dostępnymi dla innych krajów UE, Polska jest jedynym krajem na plusie.

Polska, nawet w okresie najlepszej koniunktury gospodarczej, nie miała tak wysokiej pozycji w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Według danych Eurostat w 2006 r. Polska ze wskaźnikiem PKB na poziomie 6,2 proc. była na 8. miejscu w UE. Pod względem tempa rozwoju wyprzedzały nas wówczas takie kraje jak Łotwa, Estonia, Słowacja, Rumunia, Litwa, Czechy i Bułgaria.

Opublikowane dziś dane Głównego Urzędu Statystycznego to nie jedyne dobre informacje dla Polski. W kwietniu 2009 r. bezrobocie spadło o 0,2 w porównaniu z marcem ubiegłego roku. Z majowych danych GUS wynika też, że poprawiły się wskaźniki koniunktury w przemyśle i w handlu. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu wyniósł w maju br. plus 1. Jeszcze miesiąc wcześniej wynosił on minus 3. Dla koniunktury w przemyśle wskaźniki wynoszą minus 5 w maju br. wobec minus 8 w kwietniu 2009 r.

Pliki do pobrania:

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.4.2017

  Uwolnić ptactwo

  Złagodzono ograniczenia związane z występowaniem grypy ptaków. Jakie organiczenia zniesiono? Od kiedy można wypuszczać ptactwo domowe?

 • 13.9.2018

  „Poczta Polska” sprzeda lokal z bonifikatą...

  Poczta Polska SA będzie mogła sprzedawać z bonifikatą samodzielne lokale mieszkalne najemcom, znajdujące się w należących do niej budynkach niemieszkalnych. Możliwy więc będzie wykup mieszkań (...)

 • 10.10.2017

  Światowa gospodarka według MFW

  W latach 2017 i 2018 prognozowany wzrost światowego PKB wyniesie – odpowiednio – 3,6% i 3,7%. W stosunku do prognozy z kwietnia br. MFW skorygował prognozę w górę, zarówno (...)

 • 30.12.2017

  Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

  Głównym celem Sieci badawczej „Łukasiewicz” jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Sieć ma stanowić pomost między nauką a (...)

 • 30.5.2017

  Łatwiejsza aktywacja Profilu Zaufanego na poczcie

  Profil Zaufany (eGO) można już aktywować odwiedzając dowolną z 4.500 placówek pocztowych. To jeden z pierwszych, bardzo ważnych efektów porozumienia, jakie podpisała Poczta Polska (...)