Polskie służby zacieśniają współpracę z Niemcami

Senat bez poprawek przyjął ustawę o ratyfikacji umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Umowa reguluje kwestie współpracy służb ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego mającej na celu zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw oraz niektórych wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.

Umożliwia ona szerszą niż dotychczas współpracę, a także pozwala kooperować w przypadku pewnych, ściśle określonych wykroczeń, które są szczególnie uciążliwe po obydwu stronach granicy państwowej.

Współpraca właściwych organów odbywać się będzie co do zasady na podstawie wniosku o współpracę, a przekazywane informacje, za zgodą instytucji je przekazującej, będą mogły być wykorzystywane jako dowody w postępowaniu karnym.

Umowa przewiduje możliwość tworzenia wspólnych patroli na terenach przygranicznych, powoływania na podstawie porozumienia grup operacyjno-śledczych oraz przeprowadzania obserwacji i pościgów transgranicznych.

(senat.gov.pl)

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.11.2018

  Wracają kontrole graniczne

  Od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r. zostaną przywrócone kontrole graniczne na polskich granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą oraz w portach lotniczych i morskich.

 • 24.8.2019

  Kto nas obroni?

  Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektorat (...)

 • 22.10.2019

  Od nowego roku podwyżki dla żołnierzy zawodowych

  Prezydent RP podpisał rozporządzenie w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych.

 • 22.7.2019

  Prawo wodne do poprawki

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, trafił do Sejmu. Zaproponowano (...)

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)