Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Grupa, której zadaniem jest praca na rzecz dialogu dwustronnego, wznowiła działalność pod nowym kierownictwem. Na jej czele stanęli prof. Adam Daniel Rotfeld oraz profesor Anatolij Torkunow.
Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych została powołana w styczniu 2002 r. podczas oficjalnej wizyty prezydenta Władimira Putina w Polsce. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Moskwie w listopadzie 2002r. Celem grupy miało być prowadzenie regularnych konsultacji polsko-rosyjskich dotyczących spraw tzw. „trudnych" wynikających z zaszłości historycznych między Polską a Rosją. Chodziło m.in.: o sprawę śledztwa katyńskiego, a także kwestie odszkodowań dla obywateli polskich za pracę przymusową w b. ZSRR oraz Polaków - ofiar represji stalinowskich.
W wyniku wizyty premiera Donalda Tuska w Moskwie w lutym br. działalność grupy została wznowiona. Nowymi współprzewodniczącymi grupy zostali prof. Adam Daniel Rotfeld oraz Anatolij Torkunow, rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Komunikat MSZ o wynikach pracy posiedzenia Wspólnej Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych:
W dniach 12-14 czerwca 2008 odbyło się w Warszawie pierwsze spotkanie Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych w odnowionym składzie.
Współprzewodniczący Grupy prof. dr hab. Adam D.Rotfeld i prof. Anatolij W.Torkunow poinformowali uczestników Grupy do Spraw Trudnych o swoich dotychczasowych kontaktach i wstępnych ustaleniach przyjętych w czasie spotkań w Brukseli (1-2 lutego 2008) i w Moskwie (19 maja 2008).
Uczestnicy zgodzili się, że w dalszych pracach uwzględnić należy dotychczasowy dorobek Grupy od momentu jej powołania do życia w 2002 roku. Z tego względu przyjęto zalecenie, aby dokonać swoistej inwentaryzacji i przeglądu osiągnięć oraz oceny wykonanej pracy – zwłaszcza w uzyskaniu dostępu i publikacji nieznanych dokumentów mających istotne znaczenie dla polsko-rosyjskich relacji. Dotyczy to również wspólnych polsko-rosyjskich publikacji z zakresu historii najnowszej i wzajemnego dostępu do archiwów. W tym kontekście zalecono intensyfikację badań i podjęcie prac, których wyniki będą udostępniane pod auspicjami Grupy do Spraw Trudnych opinii publicznej w obu krajach.
W dyskusji na temat mandatu i nowych zadań Grupy odnotowano, że w ostatnich latach stosunki polityczne, społeczne oraz między środowiskami naukowymi obu krajów nie odpowiadały oczekiwaniom opinii publicznej w Polsce i w Rosji. Uczestnicy Grupy z satysfakcją stwierdzili poprawę klimatu politycznego, który stwarza warunki do rozwiązywania spraw trudnych i drażliwych, jakie pozostawiła nam w spadku historia. Wyrażono opinię, że sprawy te nie powinny być przedmiotem gry politycznej; wymagają one ze strony polityków i badaczy odwagi i odpowiedzialności w ich wyjaśnianiu i rozwiązywaniu. Dotyczy to w szczególności definitywnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych ze zbrodnią katyńską i podjęcia w tej mierze stosownych decyzji politycznych.
Jednym z istotnych celów działania Grupy do Spraw Trudnych jest oczyszczanie drogi i usuwanie przeszkód w procesie podejmowania decyzji na najwyższym szczeblu, które stworzą trwały fundament partnerskich stosunków opartych na prawdzie i wzajemnym szacunku.
Zadaniem Grupy do Spraw Trudnych nie jest zastępowanie kompetentnych instytucji i organów państwa powołanych do rozwoju wzajemnych stosunków między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską. Może ona i powinna ułatwiać rozwiązywanie tych problemów z przeszłości, które blokują i utrudniają wzajemne relacje i podejmowanie stosownych decyzji.
Wiele uwagi uczestnicy Grupy poświęcili koncepcji wspólnej publikacji historyczno-dokumentacyjnej, której celem będzie przedstawienie z polskiej i rosyjskiej perspektywy wielu kluczowych i kontrowersyjnych problemów XX wieku w relacjach między naszymi narodami i państwami. Sprawa ta będzie przedmiotem dalszej debaty w czasie następnego spotkania Grupy do Spraw Trudnych.
Uczestnicy Grupy z aprobatą przyjęli informację współprzewodniczących o ich kontaktach z przedstawicielami hierarchii Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Zasygnalizowana gotowość obu kościołów aktywnego włączenia się do dialogu społecznego i zbliżenia między narodami Polski i Rosji sprzyjać będzie pogłębieniu wymiaru duchowego w kształtowaniu nowego typu stosunków.
Grupa do Spraw Trudnych w relacjach polsko-rosyjskich wyraża podziękowanie najwyższym przedstawicielom państwa polskiego za zainteresowanie jej pracami, czego świadectwem było przyjęcie współprzewodniczących przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz robocze spotkania z Prezesem Rady Ministrów RP Donaldem Tuskiem i Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim, którzy zostali poinformowani o planach i wynikach dotychczasowych prac.
Grupa z uznaniem i podziękowaniem odniosła się do sugestii Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska, aby w 70-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej zorganizować w Polsce konferencję naukową – z udziałem uczonych z zainteresowanych państw – poświęconą genezie i skutkom wojny zapoczątkowanej 1 września 1939 r.
Uzgodniono, że następne spotkanie Grupy odbędzie się w Moskwie jesienią 2008 roku.
-------------------
Pliki do pobrania:
Wcześniej na ten temat:
Źródło: Piotr Paszkowski, Rzecznik Prasowy MSZ, www.msz.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?