Pomoc dla bezrobotnych

Osoby, które straciÅ‚y pracÄ™ wskutek kryzysu gospodarczego, mogÄ… uzyskać wsparcie z funduszy unijnych. 

W obliczu pogłębiających się problemów ekonomicznych pojawiły się plany złagodzenia unijnych przepisów w sprawie pomocy na rzecz osób objętych zwolnieniami.

Komisja zaproponowała rozszerzenie zakresu działalności Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji oraz obniżenie wymogów, jakie muszą spełnić kraje ubiegające się o pomoc.

Roczny budżet funduszu to 500 mln euro, które można wykorzystać na udzielenie osobom zwolnionym pomocy w znalezieniu nowej pracy. Z reguły środki są przeznaczane na szkolenia i na zasiłki przyznawane na czas poszukiwania pracy.

Kraje UE mogą ubiegać się o pomoc z funduszu na rzecz firm, które zmiany modeli handlu światowego zmusiły do restrukturyzacji lub przeniesienia działalności, co z kolei doprowadziło do utraty co najmniej tysiąca miejsc pracy.

Komisja zaproponowała obniżenie tego pułapu do 500 miejsc pracy oraz uwzględnienie pracowników zwolnionych nie tylko z powodów związanych z globalizacją, lecz również innych problemów gospodarczych. Komisja uważa, że okres, w którym udzielana jest pomoc powinien wynosić nie rok, lecz dwa lata, a udzielane kwoty powinny być w mniejszym stopniu uzupełniane środkami krajowymi.

Aktualnie wkład rządów wynosi bowiem prawie tyle, ile państwa uzyskują z funduszu. Zgodnie z nowymi przepisami, państwa mogłyby otrzymać trzy razy więcej środków niż same wykładają.

Od czasu powstania funduszu w roku 2007 Komisja zatwierdziła wydatki w wysokości 68 mln euro. Pomocy udzielono około 15 tys. pracowników, z których 1 600 straciło pracę w tym roku, gdy Delphi, producent części do samochodów, zamknął swoją fabrykę w hiszpańskim Kadyksie i zwiększył produkcję w fabryce działającej w Maroku.

Europejska gospodarka zaczyna odczuwać skutki najgorszego kryzysu finansowego od czasów Wielkiej Depresji lat 30. Spada europejska produkcja, rośnie bezrobocie.

Według najnowszych dostępnych danych liczba bezrobotnych w Europie wzrosła w październiku o 290 tys., a bezrobocie wzrosło z 7,0 proc. we wrześniu do 7,1 w październiku. Rok wcześniej wynosiło 6,9 proc.

W strefie euro bezrobocie osiągnęło 7,7 proc. w październiku (we wrześniu wynosiło 7,6 proc.). Rok wcześniej wynosiło 7,3 proc.

Zaproponowane zmiany to tylko element unijnej strategii Å‚agodzenia skutków kryzysu. Aby chronić i tworzyć miejsca pracy w krótkim okresie, Komisja proponuje wykorzystanie funduszy regionalnych w realizacji planu odbudowy gospodarki. Pomoc na rzecz bezrobotnych wymaga także Å›ciÅ›lejszej współpracy krajów UE w zakresie ksztaÅ‚cenia i szkoleÅ„. Wszystkie realizowane dziaÅ‚ania majÄ… wzmacniać strategiÄ™ lizboÅ„skÄ… na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika