Pomoc humanitarna Unii Europejskiej na świecie
Choć Unia Europejska niesie pomoc potrzebującym niemal w każdym zakątku świata, środki masowego przekazu nadal niewystarczająco informują społeczeństwo o tych inicjatywach.
Był już wieczór, a walki wciąż szalały. Uzbrojony mężczyzna powiedział nam, że musimy opuścić dom. Shamianę, małą afgańską dziewczynkę, i jej rodzinę zmuszono do ucieczki z wioski Qarabagh oddalonej o 30 km od Kabulu. Kiedy trafili do schroniska dla uchodźców w Pakistanie, mieli za sobą kilkudniową wędrówkę.
Oddelegowani na miejsce konfliktu pracownicy służb pomocy humanitarnej Komisji Europejskiej (ECHO ) szybko dokonali oceny zakresu niezbędnych potrzeb masowo napływających uchodźców, aby jak najlepiej rozdzielić dostępne środki pomocy. W pierwszej kolejności ofiarom konfliktu zapewniono dach nad głową, żywność, opiekę medyczną, wodę pitną i wsparcie psychologiczne. Ułatwiono im także odnalezienie innych członków rodziny.
Szybkie działanie jest podstawową zasadą, jaką kieruje się urząd ECHO, który właśnie przeznaczył 4 miliony euro na natychmiastową pomoc dla 250 tys. osób zmuszonych do ucieczki przez walki toczące się w Demokratycznej Republice Konga.
W tym roku Unia Europejska przeznaczyła na pomoc humanitarną ponad 700 milionów euro . Chociaż UE jest największym darczyńcą na świecie, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Ze względu na skuteczność i zachowanie neutralności ECHO nie prowadzi bezpośrednich działań, preferując wsparcie finansowe na rzecz konkretnych inicjatyw realizowanych w terenie za pośrednictwem sieci organizacji partnerskich .
Do rodzimej wioski Shamiana powróciła z rodziną cztery lata po ucieczce. Zastali swój dom zniszczony, a okoliczne pola usiane minami. Jednak Unia Europejska oprócz pomocy żywnościowej dostarczyła rodzinie Shamiany środki na odbudowę domu i sfinansowała operację usuwania min.
Ponieważ na świecie dostarczenie pomocy humanitarnej zależy w coraz większym stopniu od dobrej woli władz wojskowych, osoby pomagające nie zawsze uważa się za neutralne i coraz częściej zdarza się, że są one atakowane przez walczące strony.
Nie odstrasza to jednak wysłanej do Kabulu przez urząd ECHO Isabelle D'Haudt, która stwierdza: W tej sytuacji nasze działania nabierają jeszcze większego znaczenia. Efekty dają się odczuć bardzo szybko. Nie ma miejsca na błędy.
Co roku Unia Europejska niesie pomoc ponad 18 milionom ofiar konfliktów, klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych.
Unia przoduje również w prowadzonej na całym świecie walce z ubóstwem. W związku z tą działalnością organizuje Europejskie Dni Rozwoju , które odbędą się w dniach 15─17 listopada w Strasburgu.
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?