Posiadacze kont bankowych z większą ochroną

Upadający bank wypłaci swoim klientom pieniądze w ciągu tygodnia. Kwoty objęte gwarancją zostaną zwiększone natomiast do 100 tys. euro.

Komisja Europejska przedstawiła nowe projekty przepisów, które zapewnią większą ochronę posiadaczom rachunków bankowych oraz klientom spółek inwestycyjnych i firm ubezpieczeniowych, które ogłoszą bankructwo.

Wielkość kwoty gwarantowanej ma wzrosnąć z 50 do 100 tys. euro. Komisja tłumaczy, że dzięki temu 95 proc. posiadaczy kont bankowych w UE odzyska całość swoich oszczędności w przypadku upadku ich banku.

Porady prawne

Zgodnie z projektem po plajcie banku posiadacze kont otrzymają zwrot swoich środków w ciągu siedmiu dni.

- Będzie to znacząca zmiana na lepsze, ponieważ na dzień dzisiejszy wielu posiadaczy kont musi czekać tygodniami, a nawet miesiącami, aby odzyskać swoje pieniądze – podkreśla Komisja.

Odświeżone przepisy miałyby zastosowanie nie tylko do rachunków prywatnych, lecz również do rachunków firmowych, które obecnie nie w każdym kraju są objęte systemem gwarancyjnym. Możliwy byłby też zwrot pieniędzy w innych walutach.

Wszyscy posiadacze rachunków bankowych będą ponadto skuteczniej informowani o przysługującej im ochronie przy pomocy nowego, przystępnego formularza oraz dzięki informacji na wydrukach z konta.

- Europejscy konsumenci zasługują na coś więcej. Potrzebują oni pewności, że ich oszczędności, inwestycje lub polisy ubezpieczeniowe są chronione w całej Europie – czytamy na stronie Komisji Europejskiej słowa Michela Barniera, komisarza do spraw rynku wewnętrznego i usług.

Barnier zaapelował do Parlamentu Europejskiego o przyjecie nowych przepisów w trybie pilnym, tak aby obowiązywały na terenie wspólnoty jeszcze przed 2013 rokiem.

Po uwzględnieniu regulacji w Porozumieniu o Europejskim Obszarze Gospodarczym będą one stosowane także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika