Posłowie nie wskażą kandydatów na sędziego TK

Wyborem kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zajmie się specjalnie Kolegium Elektorów.

Skierowany do sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wprowadza nowe zasady wyboru kandydatów na sędziego najważniejszego z organów polskiego systemu sądowniczego.

Zgodnie z obecnym stanem prawnym przedstawia ich grupa co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Po zmianach zajęłoby się tym tzw. Kolegium Elektorów.

W składzie kolegium ma się znaleźć po dwóch przedstawicieli Prezydenta RP, Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Porady prawne

W kolegium zasiądzie również jeden przedstawiciel Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz po jednym przedstawicielu wydziałów prawa polskich uczelni akademickich mających uprawnienia do nadawania stopni doktora nauk prawnych.

Termin, warunki i tryb zgłaszania kandydatów na sędziów Trybunału ogłaszałby Marszałek Sejmu nie później niż na 60 dni przed upływem kadencji ustępującego sędziego. Marszałek zajmowałby się również prowadzeniem zebrań gremium.

Kolegium Elektorów będzie wskazywać w tajnym głosowaniu po trzech kandydatów na jedno stanowisko do obsadzenia. Posłowie wybieraliby sędziego w głosowaniu bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.

Uprawnienia, jakie posiada Trybunał Konstytucyjny tworzą wymóg najwyższej staranności w doborze składu personalnego sędziów , których profesjonalizm, neutralność polityczna, niepodległość względem formacji politycznych i ich przywódców, autorytet i zaufanie publiczne muszą gwarantować minimum oddziaływania bieżącej polityki na sądownictwo konstytucyjne – twierdzą autorzy nowelizacji.

W projekcie zapisano ponadto, że sędzią Trybunału Konstytucyjnego może być jedynie osoba posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze i legitymująca się co najmniej stopniem naukowym doktora nauk prawnych, która nadto posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika