Pozwolenie na broń dla każdego Polaka?
Wystarczy skończyć 21 lat, być zameldowanym na terenie Polski, pokazać zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne, wykazać się zdrowiem psychicznym oraz zdać egzaminy - jeżeli spełnimy te warunki, to dostaniemy pozwolenie na posiadanie broni.
Projekt ustawy o broni i amunicji, opracowany przez Komisję Nadzwyczajną „Przyjazne Państwo", wpłynął właśnie do Sejmu. Dokument znacznie ułatwia zdobycie pozwolenia na broń ostrą.
Zgodnie z projektem na pozwolenie czekalibyśmy do ukończenia 21 roku życia. Oprócz odpowiedniego wieku ważna będzie niekaralność za przestępstwa popełnione umyślnie oraz stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski. Pozwolenia nie dostaną osoby, u których stwierdzono choroby psychiczne.
Jeżeli spełnimy powyższe warunki, to będziemy musieli uzasadnić jeszcze chęć posiadania broni. Według projektu uzasadnionym powodem może być zamiar uprawiania łowiectwa, sportów o charakterze strzeleckim, kolekcjonowania, brania udziału w rekonstrukcjach historycznych lub innych przedsięwzięciach o charakterze artystycznym oraz posiadania broni do ochrony miru domowego.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymamy tzw. obywatelską kartę broni. Upoważni nas ona do posiadania m.in. broni sygnałowej, gazowej, hukowej oraz pneumatycznej.
Oprócz karty obywatelskiej ustawa wprowadzi pozwolenie zwykłe i rozszerzone. Posiadając te pierwsze lub kartę obywatelską nie będziemy mogli nosić przy sobie naładowanej broni na ulicy, a jedynie przenosić ją rozładowaną w futerale.
Osoba posiadająca pozwolenie rozszerzone może natomiast nosić załadowaną broń palną w sposób zapewniający bezpieczeństwo innych osób i mienia - czytamy w projekcie. Zaznaczono jednocześnie, że broń musi być noszona w ukryciu.
Pozwolenie podstawowe otrzymają osoby, które zdadzą egzamin i spełnią takie same warunki jak przy uzyskaniu karty obywatelskiej. Mogą je dostać również - i to bez żadnych egzaminów - osoby, które przez co najmniej trzy lata posiadają obywatelską kartę broni.
Aby uzyskać pozwolenie rozszerzone, konieczne będzie posiadanie pozwolenia podstawowego oraz zdanie egzaminu kompetencyjnego przed odpowiednią komisją. Egzamin taki posiadacz broni miałby powtarzać co 34-36 miesięcy. W przypadku nieodnowienia testów traciłby prawo do noszenia broni.
Ustawodawca proponuje również zmianę organu wydającego pozwolenia. Mieliby je wydawać komendanci policji szczebla powiatowego, a nie - jak obecnie - komendanci wojewódzcy policji.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?