Co przewiduje rządowy projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu?
Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy o przeciwdziaÅ‚aniu praniu pieniÄ™dzy oraz finansowaniu terroryzmu, przygotowany przez ministra finansów. Teraz zajmie siÄ™ nim Sejm.
Proponowana regulacja przewiduje zwiększenie efektywności krajowego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Przygotowane przepisy m.in. dostosowują polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.
W zwiÄ…zku z dużą iloÅ›ciÄ… zmian, które powinny być wprowadzone do obecnej ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziaÅ‚aniu praniu pieniÄ™dzy oraz finansowaniu terroryzmu, zdecydowano siÄ™ na opracowanie projektu nowej ustawy. Tym samym nowe prawo powinno być czytelniejsze, a zmienione obowiÄ…zki i uprawnienia instytucji zobowiÄ…zanych do stosowania ustawy, jednostek wspóÅ‚pracujÄ…cych oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), wynikajÄ…ce z tych przepisów – Å‚atwiejsze do identyfikacji.
W nowej ustawie wskazano m.in.:
- nowe kategorie instytucji zobowiązanych do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
- zadania Komitetu Bezpieczeństwa Finansowego;
- mechanizmy dotyczące przygotowania krajowej oceny ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu;
- obowiÄ…zki instytucji zobowiÄ…zanych, w tym dotyczÄ…ce stosowania Å›rodków bezpieczeÅ„stwa finansowego;
- przepisy dotyczÄ…ce utworzenia i funkcjonowania Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych;
- zasady dotyczące gromadzenia przez GIIF informacji potrzebnych do wypełniania przez niego zadań ustawowych, ich ochrony oraz udostępniania tych informacji innym podmiotom;
- przepisy dotyczÄ…ce wstrzymywania transakcji i blokowania rachunków;
- precyzyjniejsze zasady wspóÅ‚pracy GIIF z zagranicznymi jednostkami analityki finansowej i Europolem;
- przepisy dotyczÄ…ce szczególnych Å›rodków ograniczajÄ…cych przeciwko osobom, grupom i podmiotom;
- przepisy dotyczÄ…ce kontroli instytucji zobowiÄ…zanych, a także sankcji administracyjnych nakÅ‚adanych na instytucje zobowiÄ…zane nieprzestrzegajÄ…ce obowiÄ…zków naÅ‚ożonych na nie tÄ… ustawÄ….
Nowa ustawa powinna przyczynić się do efektywniejszego funkcjonowania systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz lepszego dostosowania polskich regulacji do rekomendacji międzynarodowych.
Kiedy proponowane regulacje mają wejść w życie?
Zaproponowano, aby projektowana ustawa weszÅ‚a w życie po 3 miesiÄ…cach od daty ogÅ‚oszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjÄ…tkiem niektórych artykuÅ‚ów, które powinny obowiÄ…zywać po 18 miesiÄ…cach od ogÅ‚oszenia.