Prawo telekomunikacyjne. Rząd zmienia przepisy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy prawo telekomunikacyjne. Zawarte w nim przepisy chronią abonentów przed obniżaniem poziomu usług świadczonych przez dostawców Internetu, tj. zaniżaniem rzeczywistej prędkości transmisji danych w stosunku do określonej w umowie lub regulaminie.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie miał prawo skontrolować stosowaną przez przedsiębiorcę metodę pomiaru tej prędkości lub zbadać rzeczywistą prędkość transmisji danych. Zgodnie z nowym prawem, umowy, regulaminy oraz cenniki świadczenia usług telekomunikacyjnych muszą mieć jasną, zrozumiałą i dostępną formę. Klient powinien mieć pełne rozeznanie w zakresie usług oferowanych przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

Odbiorca będzie miał m.in. funkcjonalny dostęp do sieci Internet, którego prędkość umożliwi korzystanie z aplikacji używanych powszechnie w bieżących sprawach życia codziennego, np. z poczty elektronicznej, przeglądania stron internetowych o charakterze informacyjnym (rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, strony urzędowe) lub dokonywanie przelewów.

Wszyscy dostawcy publicznie dostępnych usług telefonicznych będą zobowiązani do świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, by osoby te miały zapewniony dostęp do usług telefonicznych równoważny z tym, z którego korzysta większość użytkowników końcowych, w tym m.in. dostęp do numerów służb ratunkowych. Dodatkowo wprowadzona zostanie możliwość kontaktowania się z numerami służb ratunkowych za pomocą bezpłatnych sms-ów.

Przyjęto ponadto regulacje dotyczące działań przedsiębiorców telekomunikacyjnych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa sieci i usług telekomunikacyjnych oraz walki ze zjawiskiem spamu. Prezes UKE będzie miał możliwość zakazania takich praktyk.

(PZ), premier.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Mobiman

12.7.2012 13:47:29

Re: Prawo telekomunikacyjne. Rząd zmienia przepisy

Jest nadzieja, że skończą się zapisy w umowie o Internet, szybkośc transmisji do 25Mb/s, a faktycznie 10-15 Mb/s. Taki T-Mobile bedzie wreszcie musiał pokazać klientowi, ile ma jeszcze pakietu mobilnego w smartfonie z zakupionych ilości MB?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: