Premier pogratulował sukcesu realizacji ZPORR
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska uczestniczyli w konferencji podsumowującej wykorzystanie środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. Szef rządu podkreślił, że realizacja programu wykazała, że pomoc europejska dla nowych państw członkowskich przekłada się na życie zwykłych ludzi. - Macie państwo - autorzy, promotorzy i realizatorzy projektów - prawo do wielkiej satysfakcji, także dlatego, że wbrew krakaniom malkontentów, wbrew grymasom niedowiarków, a tych w Polsce nie brakuje - udało się wyzyskać do września tego roku 94 procent środków - powiedział Donald Tusk do uczestników konferencji.
Premier znaczył, że nie tylko otrzymane środki finansowe stanowią o znaczeniu programu. - Te pieniądze zaledwie uruchamiają coś, co jest dużo cenniejsze od miliardów euro, jakie spożytkowaliśmy w ramach tego programu, bo aby te pieniądze pracowały na rzecz ludzi, regionów, waszych gmin trzeba było wyzwolić nadzwyczajną energię i umiejętności ludzi: działaczy samorządowych, przedsiębiorców, działaczy społecznych - dodał.
Szef rządu gratulując sukcesu w wykorzystaniu środków unijnych zaapelował, aby pamiętać o tym, że realizacja wielkiej europejskiej szansy nadal trwa. - To jest wyścig po środki, ale jest to także wyścig o większe umiejętności, większe możliwości, większą energię, która drzemie w nas samych - zaznaczył premier.
Podczas konferencji premier Donald Tusk wręczył statuetki laureatom nagrodzonym i wyróżnionym w konkursie na najaktywniejszą gminę realizującą projekty współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej w ramach ZPORR.
Zintegrowany Program Operacyjny (ZPORR) jest największym programem operacyjnym realizowanym w latach 2004-2006 w ramach Narodowego Planu Rozwoju. Głównym jego zadaniem jest skoordynowane, w pełni kompleksowe oddziaływanie na szanse rozwojowe polskich regionów.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?