Prewencja wypadkowa po zmianach
Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych doprecyzowała zasady realizowanej przez ZUS prewencji wypadkowej.
Czego dotyczą zmiany?
Nowelizacja dotychczasowych przepisów oznacza w praktyce unormowanie trybu i zasad finansowania ze środków Funduszu Wypadkowego zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Jest to tyle istotne, że wcześniejsze regulacje były zbyt enigmatyczne i wymagały uszczegółowienia.
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ma na celu unormowanie trybu i zasad dofinansowania działalności związanej z zapobieganiem wypadkom i chorobom zawodowym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dofinansowanie dla płatników składek
W ustawie określono zasady konkursu o dofinansowanie dla płatników składek działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Konkurs ogłaszany będzie przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych raz w roku.
Ustawa określa ponadto maksymalną wysokość udzielanego dofinansowania projektu. Ma ona być uzależniona od liczby osób, za które płatnik składek opłaca składki na ubezpieczenia społeczne na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Udział procentowy wysokości dofinansowania w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za:
- od 1 do 9 osób – wynosi do 90% szacowanej wartości projektu;
- od 10 do 49 osób – wynosi do 80% szacowanej wartości projektu;
- od 50 do 249 osób – wynosi do 60% szacowanej wartości projektu;
- od 250 osób – wynosi do 20% szacowanej wartości projektu.
Szacowaną wartość projektu określał będzie płatnik składek we wniosku o dofinansowanie projektu.
Zgodnie z ustawą, o dofinansowanie w ramach konkursu może ubiegać się płatnik składek, który spełnia łącznie następujące warunki:
- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne;
- nie zalega z opłacaniem podatków;
- nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.
Płatnik składek może ubiegać się o dofinansowanie projektu więcej niż jeden raz, przy czym o kolejne dofinansowanie może ubiegać się po 3 latach od dnia wypłaty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych całości ostatniego dofinansowania.
ZUS wspólnie z CIOP
W myśl nowych regulacji, zasady konkursów dla przedsiębiorców, którzy chcą polepszyć warunki pracy, będzie ustalał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Nowelizacja normuje także współpracę ZUS z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym. Podmiotem współpracującym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przy prowadzeniu działalności związanej z dofinansowaniem działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej prowadzonych przez płatników składek jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. To właśnie CIOP zostały przekazane zadania związane z merytoryczną oceną składanych przez przedsiębiorców projektów. Ww. Instytutowi powierzono mianowicie:
- ocenę merytoryczną wniosku o dofinansowanie;
- kontrolę projektu w trakcie jego realizacji;
- kontrolę projektu po jego zakończeniu;
- kontrolę trwałości projektu.
Ponadto ustawa reguluje podstawowe zasady oceny formalnej wniosku, dokonywanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oraz podstawowe zasady dokonywania oceny merytorycznej projektów, która należy do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, a także ustala tryb odwołania przez płatnika składek do Komisji Odwoławczej powołanej przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Poziom finansowania prewencji wypadkowej
Nowelizacja ustala finansowanie prewencji wypadkowej na poziomie 1% należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe. Tzn. że kwota wydatków na prewencję wypadkową, pokrywanych ze środków finansowych zgromadzonych w funduszu wypadkowym, określono w wysokości od 1% należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe, przewidzianych w planie finansowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Od kiedy nowe zasady obowiązują?
Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 roku.
Duże zainteresowanie przedsiębiorców
W latach 2013-2016 z dofinansowania projektów, poprawiających warunki pracy i zwiększających bezpieczeństwo, skorzystało ponad tysiąc przedsiębiorstw.
Ze względu na popularność dofinansowania, liczbę składanych wniosków przez przedsiębiorców, a przede wszystkim na rosnącą wysokość kwoty przeznaczonej konieczne stało się unormowanie zasad i trybu przyznawania dofinansowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?