Prezydent opublikował Zieloną Księgę o stanowieniu prawa w Polsce
Księga ma zwrócić uwagę na cztery zasadnicze kwestie: dobre praktyki w stanowieniu prawa, propozycje zmian ustawowych, możliwości zmian w wewnętrznych regulaminach prac parlamentu oraz ewentualne zmiany w konstytucji.
Minister Olgierd Dziekoński omawiając szczegóły dokumentu podkreślił, że prezydent oczekuje debaty publicznej, w trakcie której będą mogli wypowiedzieć się w tej kwestii zarówno ci, którzy aktywnie uczestniczą w proces stanowienia prawa - parlamentarzyści, rząd, rozmaite instytucje eksperckie - jak i ci, którzy w ramach prawa muszą działać - przedsiębiorcy i wszyscy obywatele.
- Po pierwsze chodzi o to, co można zrobić bez konieczności zmiany legislacji - to zestaw dobrych praktyk i zasad postępowania, rodzaj zobowiązania o wymiarze moralnym. Po drugie - jakie pożądane zmiany legislacyjne powinny być zaproponowane. To przede wszystkim kwestia ustawy o systemie oceny skutków regulacji i zasadach konsultacji w tej dziedzinie - powiedział minister, przypominając, że w resorcie sprawiedliwości rozpoczęły się w przeszłości prace nad projektem takiej ustawy.
Trzecia płaszczyzna spraw, których dotyczy Zielona Księga, to postulat autorefleksji parlamentu nad regulaminami Sejmu i Senatu. - To właśnie regulamin mówi o tym, jak ma przebiegać proces legislacyjny. Wydaje się, że parlament powinien w drodze autorefleksji dokonać oceny swojego systemu funkcjonowania wewnętrznego - wskazał minister Dziekoński.
Chodzi m.in. o decyzję, czy zgłaszane przez posłów propozycje ustaw powinny posiadać ocenę skutków regulacji (dziś nie ma takiego obowiązku), oraz na ile szeroko powinny być konsultowane publicznie.
Czwarty krąg zagadnień dotyczy proponowanych do rozważenia zmian konstytucji. Chodzi np. o doprecyzowanie ustępu trzeciego art. 118 ustawy zasadniczej, gdzie mowa o tym, że przedstawiając projekt ustawy wnioskodawca powinien określić skutki finansowe proponowanych rozwiązań. Zielona Księga postuluje rozszerzenie tego obowiązku.
- Wydaje się, że oprócz skutków finansowych, każdy wnioskodawca powinien przedstawić również skutki społeczne, gospodarcze oraz skutki dla obywateli w zakresie praw i ochrony interesów jednostki. Warto, żeby konstytucja zwróciła na to uwagę - ocenił minister Dziekoński.
Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny sformułował zasadę tzw. poprawnej legislacji, zgodnie z którą całościowa ocena skutków danego projektu legislacyjnego powinna być przedmiotem publicznej konsultacji. - Wydaje się, że to jest bardzo ważne z punktu widzenia normy konstytucyjnej, stabilizującej system stanowienia prawa - uważa minister.
Warto także - według Olgierda Dziekońskiego - wprowadzić rozwiązanie, w którym wnioskodawca byłby odpowiedzialny za projekt do samego końca procesu legislacyjnego. - Chodzi m.in. o to, aby wnioskodawca miał możliwość wycofania projektu w każdym momencie tego procesu, o ile uważa, że jego intencje czy rozwiązania w projekcie są wypaczone - wyjaśnił minister.
Tłumacząc intencje opublikowania Zielonej Księgi minister Dziekoński zaznaczył, że prezydentowi zależy nie tylko na lepszym prawie, ale także na prawie powszechnie akceptowanym przez obywateli.
- Najgorsze jest takie prawo, które uważamy za narzucone przez kogoś. Mamy nadzieję, że Zielona Księga będzie służyła do zasypania tego bardzo niedobrego rowu, który pojawia się w przestrzeni publicznej; rowu, który mówi - tu jesteśmy my, a tam są oni, nie mówiąc, kim są ci oni. Jeżeli potrafimy powiedzieć: tak, my, obywatele, mamy wpływ na stanowione prawo, czujemy się związani z tym prawem, wówczas łatwiej będzie to prawo przestrzegać i realizować - podsumował minister.
Księga została zaprezentowana podczas inauguracji III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach zaprezentowano Zieloną Księgę, zawierającą diagnozę i rekomendacje działań naprawczych w systemie stanowienia prawa w Polsce.
prezydent.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?