Prezydent podpisał zmiany w prawie wyborczym

Nowelizacja, dotycząca sposobu ustalania zasad przeprowadzania głosowania, została wymuszona przez niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W lipcu 2011 r. sędziowie Trybunału uznali za niekonstytucyjny przepis, który uzależniał to, czy wybory będą przeprowadzone według starych czy nowych zasad, od terminu ich zarządzenia.

Parlament zdecydował zatem, aby zapisać w ustawie, że do kadencji rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w trakcie których nowy Kodeks wszedł w życie, mają być stosowane stare ordynacje wyborcze.

Nowela została uchwalona z inicjatywy Senatu. Wnioskodawca uzasadnia zmiany m.in. tym, że rady gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, niebędące miastami na prawach powiatu, nie mają możliwości właściwego przygotowania się do wyborów uzupełniających, które na mocy nowego Kodeksu wyborczego zostały w odniesieniu do nich wprowadzone - donosi Polska Agencja Prasowa.

Porady prawne

Nie przeprowadzano tam więc wyborów uzupełniających. Tymczasem przepisy Kodeksu wyborczego przewidują obecnie w tych gminach wybory większościowe w małych okręgach jednomandatowych, a wakaty nakazują zapełniać poprzez wybory uzupełniające.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2014-12-05 14:49:34

    Ale czy nadal do liczenia głosów w wyborach będą dopuszczane firmy nawet gdy ich serwery stoją na terytorium Rosji lub gdy zarząd lub właściciele są powiązani z GRU itp. służbami rosyjskimi lub innymi mogącymi być zainteresowanymi korygowaniem wyborów w ramach swoich zadań lub gier swoich kierownctw.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika