Prezydent powołał prokuratora generalnego

Stanowisko prokuratora generalnego obejmie krakowski sędzia Andrzej Seremet - zdecydował dzisiaj Lech Kaczyński.

Prezydent zaznaczył, że nie neguje ogromnego doświadczenia i kwalifikacji drugiego z kandydatów zaproponowanych przez Krajową Radę Sądownictwa, prokuratora Edwarda Zalewskiego.

Wybór głowy państwa padł jednak na Seremeta, który całe życie zawodowe poświęcił prawu karnemu i jest człowiekiem spoza środowiska prokuratorów.

- Prokuratorowi generalnemu życzę samych sukcesów. Szczególnie w pierwszym okresie będzie on miał zasadniczy wpływ na kształt Prokuratury Generalnej - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP słowa Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystość powołania nowego prokuratora generalnego odbędzie się najprawdopodobniej w sobotę w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Seremet obejmie funkcję 31 marca. Będzie ją pełnił przez jedną, 6-letnią kadencję. Teraz Lech Kaczyński czeka na przedstawienie przez Seremeta pierwszego zastępcy -  powołuje go prezydent przy kontrasygnacie premiera.

Andrzej Seremet urodził się w 1959 roku. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aplikację sądową odbył w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie.

Podczas pracy zawodowej Seremet orzekał wyłącznie w sprawach karnych. W 1987 roku został przewodniczącym Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Tarnowie, a od roku 1988 obejmował funkcję wiceprezesa tego Sądu. W 1990 został nominowany na stanowisko sędziego tarnowskiego Sądu Wojewódzkiego.

Od 1997 roku Seremet orzeka w sprawach karnych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. W 2008 roku był delegowany na kilka miesięcy do Sądu Najwyższego. Pełnił również funkcję rzecznika dyscyplinarnego krakowskich sędziów. 

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • strona 2010-03-11 22:05:03

    Warszawa, 8 marzec 2010 r. Pan Andrzej Seremet Prokurator Generalny Rzeczpospolita Polska Wnioskodawca: E XXX Zwracam się o udzielenie ochrony prawnej przed nadużyciami władzy funkcjonariuszy publicznych wymiaru sprawiedliwości sądu Warszawy Pragi. W 2003 r. zwróciłam się do sądu rejonowego Warszawy Pragi Południe o wydanie orzeczenia zniesienia współwłasności uczestnika w nieruchomości. Terminowość wydania orzeczenia sądowego była niezmiernie ważna dla bytu fizycznego mojego i mojej rodziny oraz kilku podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych. Protekcja, kumoterstwo Prezesa Sądu Okręgowego dla Warszawy Pragi Lidii Malik, wykorzystywanie stanowiska służbowego dla własnych korzyści osobistych i majątkowych, angażowanie podporządkowanych asesorów i sędziów doprowadziło do całkowitej niewydolności instytucji państwowej w rozstrzygnięciu prostej, doskonale udokumentowanej i ugodowej sprawy nieprocesowej II Ns 362/09. Do występków przekraczania uprawnień, niedopełniania obowiązków werbowani są kolejni funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości. Przedstawiam w załączeniu zawiadomienie o popełnionych czynach karalnych. Zwracam się o podjęcie od dnia 31 marca 2010 r. czynności ustawowych Ustawy o prokuraturze art 2, art. 3 § 2, § 7 , § 8 art 6, art 7 w zakresie ochrony praworządności, interesu społecznego roli wymiaru sprawiedliwości, własności pokrzywdzonej i praw obywatelki oraz czuwania nad ściganiem przestępstw Zwracam się o wydanie koniecznych zarządzeń, wytycznych i poleceń skierowania postępowań przygotowawczych z załączonego zawiadomienia do zamiejscowego biura ds przestępczości zorganizowanej. W lokalnych jednostkach prokuratury występuje pozaprawna przeszkoda, inna niż brak dowodów i inna niż przesłanki ustawowe powodująca całkowitą niemożność przeprowadzania jakiejkolwiek czynności procesowej. Przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy się proces o zobowiązanie Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej do zaprzestania działań bezprawnych wobec ofiary nadużyć władzy o sygnaturze I C 574/08. W aktach przedłożone są dowody z dokumentów posegregowane chronologicznie, oddzielnie dla każdego z zarzutów. Zwracam się do Pana o dobrowolne zapoznanie się z aktami I C 574/08 oraz przeprowadzenie pozostałych czynności dowodowych przez zamiejscowe biuro ds przestępczości zorganizowanej. Proszę o potraktowanie niniejszego wniosku jako wezwania przedsądowego do sprawy I C 574/08 i poinformowanie pokrzywdzonej o sposobie załatwienia załączonego zawiadomienia w ciągu 7 dni licząc od dnia 31.03.2010 r. Załącznik ? Zawiadomienie o przestępstwie ściganym z urzędu 29 stron


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika