Projekt nowej ustawy o dialogu społecznym. Komisja Trójstronna do lamusa

Przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych oraz minister pracy i polityki społecznej uzgodnili wspólny projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

Założenia tego projektu to m.in. powoływanie członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezydenta RP, rotacyjność przewodniczącego oraz szczegółowy opis opiniowania aktów prawnych.Określono także zasady głosowania w ramach stron rady i w nad wspólnymi opiniami.

Komisja Trójstronna będzie zastąpiona Radą Dialogu Społecznego. Rada ma być niezależna od rządu. Jej członków wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawców oraz Premier RP. Przewodnictwo w radzie obejmować będzie rotacyjnie każda ze stron. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego.

- Odbudowa dialogu społecznego w Polsce jest coraz bardziej realna - powiedział po spotkaniu z partnerami społecznymi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. - Ten projekt powstał dzięki otwartości wszystkich stron. Wspólnie udowodniliśmy, że dialog społeczny w Polsce jest możliwy - dodał minister.

Ustawa ma nosić tytuł „O Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego”. W ciągu najbliższych dwóch tygodni minister pracy przedstawi projekt Radzie Ministrów.

Nad podpisanym w sobotę dokumentem pracowali wspólnie eksperci związków z NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych; pracodawców z Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club oraz przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej. Poparcie dla projektu wyraził podczas środowego spotkania Bronisław Komorowski, Prezydent RP.

Źródło: mpips.gov.pl

Obserwuj nas na:

Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Dialog społeczny na szczeblu krajowym i regionalnym ma być sprawniejszy

  Przygotowane przez Prezydenta zmiany ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej z nich znalazły się propozycje (...)

 • Pora na dialog z młodym pokoleniem...

  Powołana zostanie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, która będzie zajmować się opiniowaniem spraw dotyczących młodych Polaków oraz wspieraniem działań na rzecz zwiększenia zaangażowania (...)

 • Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • Rada Dialogu Społecznego zyska nowe kompetencje

  Poszerzenie katalogu kompetencji Rady Dialogu Społecznego oraz strony pracowników i pracodawców, doprecyzowanie zasad funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego – (...)

 • Staże a ZUS

  Uczniowie szkół ponadpodstawowych lub studenci do ukończenia 26 lat, którzy pobierają stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które (...)