Przejrzyste zasady na rynku sprzętu wojskowego
Właściwie funkcjonujący i przejrzysty europejski rynek sprzętu wojskowego, ma zasadnicze znaczenie dla stworzenia jednolitej europejskiej polityki obronnej. Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy, która upraszcza zasady przyznawania pozwoleń na transfer sprzętu wojskowego pomiędzy krajami UE.
W grudniu 2007 r. Komisja Europejska wystąpiła z inicjatywą ustawodawczą prezentując tak zwany pakiet obronny. Ma on zmniejszyć istniejące przeszkody w obrocie produktami związanymi z obronnością na rynku wewnętrznym.
Proponowana dyrektywa tworzy europejski system jednolitych pozwoleń, które będą honorowane w całej Unii. Skorzystają na tym europejskie przedsiębiorstwa, budżety i krajowe rynki pracy.
Centralną częścią pakietu jest proponowana dyrektywa w sprawie transferu produktów obronnych pomiędzy krajami UE. Dokument zakłada uproszczenie procedur przyznawania krajowych licencji na sprzęt wojskowy. Dzięki nowym przepisom, państwa członkowskie będą mogły wydawać mniej na zaspokojenie swoich potrzeb zbrojeniowych. Zwiększy się również poziom bezpieczeństwa dostaw dla zamówień publicznych i współpracy przemysłowej.
Bez eksportu w rejony konfliktów
Parlament opowiada się za "ścisłą kontrolą", która zagwarantuje, że broń i produkty obronne nie będą wysyłane w rejony objęte konfliktem. Państwa członkowskie mogą określać warunki udzielania zezwoleń na transfer oraz nakładać ograniczenia uwzględniając między innymi wynikające z transferu zagrożenia dla praw człowieka, pokoju, bezpieczeństwa i stabilności.
Państwa członkowskie powinny unikać wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń eksportu, ale mogą w dowolnym momencie cofnąć, zawiesić lub ograniczyć stosowanie wydanych zezwoleń na transfer dla ochrony swych podstawowych interesów w sferze bezpieczeństwa, polityki publicznej lub bezpieczeństwa publicznego lub z powodu nie wypełniania warunków dołączonych do zezwolenia.
Heide RÜHLE (Verts/ALE, DE)
Sprawozdane w sprawie transferu produktów związanych z obronnością
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 16.12.2008
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?