Przyszłość Internetu w Polsce - perspektywy i szanse dalszego rozwoju

W dniu 12 maja br. w ramach obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego odbyła się konferencja pn. Stan Polskiego Internetu, zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Urzędem Komunikacji Elektronicznej, Naukową Akademicką Siecią Komputerową oraz Polskim Towarzystwem Informatycznym.

Uczestników zgromadzonych na konferencji poświęconej kondycji polskiego Internetu uroczyście przywitali Podsekretarz Stanu w MSWiA, Pan Witold Drożdż, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pani Magdalena Gaj oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Pan dr Marek Hołyński.

Porady prawne

W czasie konferencji, zaproszeni wybitni specjaliści, praktycy oraz zwykli użytkownicy Internetu mieli okazję wymienić się poglądami oraz doświadczeniem na najważniejsze tematy związane ze stanem oraz wieloaspektowymi potrzebami w stosunku do rozwoju oraz wykorzystywania Internetu w Polsce. Przedstawiciele dostawców infrastruktury oraz treści i usług dostępnych drogą cyfrową przedstawili własne plany, wizje oraz realne oceny sytuacji. Konferencja posłużyła budowaniu wzajemnych relacji współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi ośrodkami chcącymi uczestniczyć w procesie dynamicznego rozwoju Internetu w Polsce.

W trakcie spotkania przedstawiono praktyczne rekomendacje realizowanego w ramach Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do Roku 2013 programu Polska Cyfrowa mającego na celu stworzenie dogodnych warunków dla poprawy dostępności Internetu oraz efektywnego wykorzystania na ten cel środków pomocowych Unii Europejskiej.

Plany dotyczące realizacji Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce przedstawił Podsekretarz Stanu w MSWiA, Pan Witold Drożdż. „W ubiegłym roku przyjęliśmy Strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Dokument ten w treści i formie jest bardzo nowoczesny począwszy od sposobu jego tworzenia, z wolnym udziałem środowisk biznesowych, naukowych, eksperckich. Najlepszym podziękowaniem za udział w przygotowaniu dokumentu będzie jej realizacja" - zapewnił na konferencji Wiceminister W. Drożdż. Po zatwierdzeniu Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego ustalono, że istotne jest powołanie Międzyresortowego Zespołu. „Po pierwszych kilku miesiącach pracy jej owoce wydają się być zachęcające, co potwierdza Prezes Rady Ministrów zalecając dalszą wytężoną pracę" - kontynuował Minister W.

Drożdż. Minister poinformował także o przygotowaniu dwóch projektów ustaw - kompleksową zmianę przepisów ustawy o informatyzacji oraz szeregu innych przepisów towarzyszących zwłaszcza w zakresie procedur administracyjnych, które pozwolą w praktyce zastosować projekty teleinformatyczne. „W perspektywie najbliższych miesięcy chcemy zaprezentować katalog inicjatyw, które korzystają z doświadczeń innych krajów, które pozwoliłby w Polsce zrealizować podobne przedsięwzięcia budujące kompetencje" - powiedział Minister W. Drożdż.

Poniżej udostępniamy plik multimedialny wraz z nagraniem audio-wideo z przebiegu konferencji: mms://stream1.exatel.pl/s3.

W Polsce już po raz trzeci obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI), do tej pory - jako Światowy Dzień Telekomunikacyjny.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w dniu 27 marca 2006 roku rezolucję ustanawiającą ŚDSI. Dzień ten nawiązuje do daty podpisania pierwszej Międzynarodowej Konwencji Telegraficznej i planów powołania Międzynarodowego Związku Telegraficznego - działającego dziś pod nazwą Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). Dla upamiętnienia tego dnia w 1969 roku ITU ustanowił 17 maja Światowym Dniem Społeczeństwa Informacyjnego.

Pełny program wszystkich obchodów w ramach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2009 dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Informatycznego: http://zg.pti.org.pl/sdsi2009/program/

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika