Rachunki za prąd są niezrozumiałe
Brakuje rzetelnych kalkulatorów, które ułatwiłyby porównanie cen prądu. Rachunki za energię, które dostają odbiorcy, powinny zostać uproszczone - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Obowiązująca od 11 marca nowelizacja prawa energetycznego (Dz.U. nr 21, poz. 104) nakłada na operatorów sieci odpowiedzialność za straty, jakie z ich winy poniosą odbiorcy. Gospodarstwo domowe może otrzymać nawet 5 tys. złotych za szkody spowodowane przerwą w dostawie prądu.
Nowela pozwala również na szybszą zmianę dostawcy energii. Jest to możliwe już w 30 dni i to bez żadnych dodatkowych opłat z naszej strony.
Według Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumenta najnowsza nowelizacja prawa energetycznego nie jest wystarczająca.
- Kolejnymi zmianami ułatwiającymi mobilność konsumentów powinny być działania zwiększające wiedzę na temat przysługujących praw oraz ułatwiające porównanie ofert dostępnych na rynku - twierdzi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Według prezesa Urzędu niezbędne jest rozpowszechnienie rzetelnych kalkulatorów umożliwiających w łatwy sposób porównanie ofert poszczególnych dostawców prądu.
Należy również zająć się uproszczeniem rachunków za prąd. Często są one niezrozumiałe dla konsumenta - czytamy na stronie UOKiK.
- Wiele opłat wyróżnionych na nim jest stałych, niezmiennych od ilości zużytego prądu i jednocześnie niezrozumiałych, np. za przesył, za porę dnia, dystrybucję czy strefy opłat - uważa Małgorzata Cieloch.
Według Urzędu należałoby zmniejszyć liczbę opłat stałych i przenieść część z nich do opłat zmiennych. - Wpłynie to na przejrzystość ofert i skłonność konsumentów do oszczędzania - twierdzi rzecznik UOKiK.
Kolejną kwestią jest uregulowanie przepisów związanych z reklamacją. Obecnie zakład energetyczny stoi na uprzywilejowanej pozycji, a możliwość dochodzenia roszczenia przez konsumenta jest utrudniona.
Urząd proponuje tutaj przyjęcie zasady obowiązującej w innych dziedzinach życia, według której nierozpatrzenie reklamacji we wskazanym terminie oznacza uznanie jej za uzasadnioną.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?