Rada Ministrów przyjęła Dokument Implementacyjny KPR

Rada Ministrów przyjęła 19 maja br. opracowany przez Ministerstwo Gospodarki Dokument Implementacyjny Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011 na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

W Dokumencie Implementacyjnym (DI) resort gospodarki uszczegółowił działania określone w Krajowym Programie Reform, przyjętym przez Radę Ministrów 18 listopada 2008 r. Zawarto w nim dokładny harmonogram realizacji poszczególnych zadań, plan finansowy, wskazano także resorty i urzędy odpowiedzialne za realizację poszczególnych działań. W porównaniu z KPR zakres DI został rozszerzony także o dodatkowe zadania, mające na celu przeciwdziałanie skutkom kryzysu.

W ramach pierwszego z trzech priorytetów KPR - Aktywne Społeczeństwo, na szczególną uwagę zasługują działania ukierunkowane na zapewnienie odpowiednich warunków dla rozwoju społeczeństwa i poprawę jakości życia obywateli:

  • reforma systemu edukacji w celu sprostania wymogom gospodarki opartej na wiedzy,

  • modernizacja systemu zabezpieczenia społecznego poprzez doskonalenie funkcjonującego systemu ubezpieczeń społecznych oraz tworzenie warunków motywujących jak najdłuższą aktywność zawodową pracowników,

  • aktywna polityka rynku pracy,

  • zmiany w funkcjonowaniu zakładów opieki zdrowotnej.

Priorytet Innowacyjna Gospodarka ma na celu uczynienie polskiej gospodarki konkurencyjną, innowacyjną i nisko- energochłonną. Przewidziane w tym obszarze działania to:

  • usprawnienie otoczenia legislacyjnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorstw, w tym MŚP,

  • reforma systemu finansowania i funkcjonowania jednostek naukowych w celu ścisłego powiązania sektora badawczo-naukowego z gospodarką,

  • usprawnienie transferu wiedzy i dyfuzji innowacji, m.in. poprzez zwiększanie nakładów na B+R,

  • rozwój wysokiej jakości infrastruktury transportowej i teleinformatycznej.

Działania zaplanowane w ramach trzeciego priorytetu - Sprawne Instytucje, mają na celu budowę efektywnych i przyjaznych instytucji publicznych. Szczególny nacisk kładzie się tu na:

  • rozwój nowoczesnej administracji, w tym administracji elektronicznej,

  • zwiększenie efektywności funkcjonowania sektora finansów publicznych,

  • decentralizację procesów rozwojowych i finansów publicznych na rzecz administracji lokalnej i regionalnej.

DI zawiera również opis systemu monitorowania i oceny realizowanych działań. Zestawienie informacji ujętych w DI z informacjami przedstawionymi w okresowych sprawozdaniach urzędów i ministerstw pozwoli na dokonanie oceny stopnia realizacji poszczególnych działań i zadań KPR, a tym samym stopnia wdrażania reform w Polsce. Informacje ze sprawozdań będą podstawą do przygotowania rocznych raportów z postępów realizacji KPR, przedkładanych Komisji Europejskiej. 

Źródło: www.mg.gov.pl

Dokument Implementacyjny (DI) jest dokumentem operacyjnym dla Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011 na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej (KPR). W DI uszczegółowiono działania określone w KPR w ramach trzech priorytetów: aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka i sprawne instytucje. Przedstawia on m.in. harmonogram realizacji tych działań, resorty i urzędy odpowiedzialne za ich realizację oraz plany finansowe dla poszczególnych zadań.
W związku z tym, że pod koniec 2008 r. odnotowano w Polsce pierwsze negatywne skutki światowego kryzysu gospodarczego i finansowego, zakres DI - w porównaniu z KPR - rozszerzono o dodatkowe zadania, które mają przeciwdziałać skutkom kryzysu i są dostosowane do aktualnych uwarunkowań gospodarczych.
W DI przedstawiono też system monitorowania, którego zasadniczym elementem są kwartalne sprawozdania z realizacji działań i zadań, przygotowywane przez resorty i urzędy. Porównanie informacji z DI z danymi zawartymi w tych sprawozdaniach, pozwoli ocenić, w jakim stopniu zrealizowano działania i zadania KPR. Informacje ze sprawozdań kwartalnych będą podstawą do przygotowania rocznych raportów z postępów realizacji KPR, czyli stopnia wdrażania reform społeczno-gospodarczych w Polsce. Raporty te będą przedkładane Komisji Europejskiej, która w swoim rocznym raporcie przedstawi ocenę wdrażania przez państwa członkowskie odnowionej Strategii Lizbońskiej, a także wskaże swoje rekomendacje. 

Źródło: www.kprm.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika