Raportowanie informacji niefinansowych. Są nowe ustalenia
Na posiedzeniu COREPER I (Komitet Stałych Przedstawicieli zajmujący się sprawami socjalnymi i ekonomicznymi) 26 lutego bieżącego roku uzyskano wstępne porozumienie Rady i Parlamentu Europejskiego w zakresie projektu dyrektywy ws. raportowania informacji niefinansowych oraz informacji o polityce różnorodności przez określone duże spółki i grupy kapitałowe.
Polska osiągnęła zamierzony cel, tj. uzyskała zawężenie zakresu jednostek objętych obligatoryjnym raportowaniem informacji niefinansowych.
Kompromisowe zapisy przewidują wprowadzenie obowiązkowego raportowania minimum informacji niefinansowych, związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu, przez duże jednostki zainteresowania publicznego (tj. najczęściej duże podmioty o ponadnarodowym obszarze działania, działające w ramach dużych grup kapitałowych), mające powyżej 500 pracowników, w ramach sprawozdania z działalności lub w formie odrębnego raportu.
Obowiązku raportowania będzie podlegała również polityka różnorodności w zakresie składu organów spółki przez duże spółki notowane. W przypadku jeśli dana spółka nie prowadzi polityki w ww. zakresie będzie musiała ten fakt ujawnić i wyjaśnić.
Formalne przyjęcie dyrektywy nastąpi po głosowaniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego oraz na posiedzeniu Rady UE. Nowa dyrektywa spowoduje konieczność m.in. nowelizacji ustawy o rachunkowości.
Źródło: www.mf.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?