Ratujemy polskie szpitale
Ratowanie polskich szpitali priorytetem rządu
Premier Donald Tusk razem z minister zdrowia Ewą Kopacz przedstawili samorządowcom założenia rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale", który został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Program zapewni jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. - Projekt ratowania polskich szpitali będzie dla rządu priorytetem niezależnie od trwającego kryzysu - zapewniał szef rządu.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że projekt ma zapobiec dzikiej prywatyzacji i likwidacji szpitali. - Chcemy uratować polskie szpitale przed agresywnym postępowaniem komorników, postępującym zadłużeniem, niekończącymi się protestami oraz przed brakiem satysfakcji pracujących w tych szpitalach - dodał. Premier zadeklarował, że na program nie zabraknie pieniędzy.
Zdaniem Donalda Tuska, fakt, że partnerem dla rządu będą samorządowcy jest źródłem nadziei. Jak dodał, wszystkie działania podejmowane we współpracy z samorządami terytorialnymi wychodzą naprawdę dobrze. - W projekcie, którego głównym celem jest uczynienie prawdziwego gospodarza dla polskich szpitali, potrzebni są ludzie, którzy na co dzień zachowują się jak prawdziwi gospodarze - przyznał premier. Poinformował również, że każdy szpital, przypadek po przypadku, będzie oceniany i wspomagany tam, gdzie znajdą się partnerzy gotowi przekształcać szpital.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że przekształcenie szpitali będzie trudne i mozolne, ale skuteczne. Jak poinformowała, udział w programie zadeklarowało już 57 szpitali. - Każdy samorząd, który zdecyduje się przekształcić szpital w spółkę, może liczyć na pomoc rządu. Nie tylko na porady, ale także wsparcie finansowe - mówiła minister.
Ratujemy polskie szpitale
Rząd przedstawił program „Ratujemy polskie szpitale", który zapewni jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Program będzie realizowany przez Ministerstwo Zdrowia przy współpracy z samorządami, NFZ i BGK oraz przy wsparciu specjalnie powołanej Grupy Ekspertów.
Zaproponowane rozwiązania będą zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów. Forma spółek służyć będzie bardziej efektywnemu zarządzaniu zakładami oraz poprawie ich organizacji i finansowania. Jak wynika z „Raportu o przekształceniach własnościowych w sektorze ochrony zdrowia w latach 1999-2008", prawie wszystkie „przekształcone" dotychczas zoz-y osiągają korzystny wynik finansowy.
Zasady programu „Ratujemy polskie szpitale"
Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji (w tym zasady i harmonogram przekształcenia sp zoz), powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję restrukturyzacji i spłaty zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego przejętych w wyniku przekształcenia sp zoz, uzyskają pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.
Samorządy przekształcające sp zoz-y otrzymają dotację na spłatę przejętych zobowiązań publicznoprawnych, części zobowiązań cywilnoprawnych. Środki finansowe przekazywane będą samorządom na zadania własne, z zakresu polityki rozwoju, nieujęte w kontraktach wojewódzkich. Każdy chętny samorząd, który przygotuje program restrukturyzacyjny dla swojego szpitala, po jego wdrożeniu otrzyma środki na restrukturyzację zobowiązań. Program prowadzony będzie w latach 2009-2011.
Grupa Ekspertów
Minister Zdrowia zaprosiła do współpracy w realizacji Programu Grupę Ekspertów - osoby, które posiadają bogate doświadczenie w zarządzaniu ochroną zdrowia. Samorządowcy i dyrektorzy szpitali będą mogli kontaktować się z Grupą Ekspertów poprzez stronę internetową. Planowane są również spotkania z członkami Grupy na terenie całego kraju.
Serwis internetowy
Działa już serwis internetowy http://www.ratujemyszpitale.pl/. W serwisie znaleźć można najważniejsze i najbardziej aktualne informacje na temat programu.
Więcej informacji udziela: Jakub Gołąb, Ministerstwo Zdrowia, 604 946 744, Izabela Paluch, Centrum Informacyjne Rządu, 601 375 012.
Program wieloletni pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia", przedłożony przez ministra zdrowia
Przyjęty przez rząd program, który będzie realizowany w latach 2009-2011, zawiera rozwiązania zachęcające samorządy terytorialne do powoływania spółek kapitałowych świadczących usługi medyczne w miejsce przekształconych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
W programie będą mogły uczestniczyć samorządy, które spełnią łącznie następujące warunki:
przyjmą program reorganizacji zawierający m.in.: zasady i harmonogram przekształcenia sp zoz-u wraz z podanym terminem jego zakończenia oraz powołania spółki kapitałowej prowadzącej niepubliczny zoz; przedstawią biznesplan oraz propozycję restrukturyzacji i spłaty zobowiązań samorządu powstałych w wyniku przekształcenia sp zoz-u (propozycja ta może przewidywać zawarcie ugód dotyczących wierzytelności cywilnoprawnych oraz zaciągniecie przez samorząd kredytów na spłatę przyjętych zobowiązań, które będą mogły być poręczane przez Bank Gospodarstwa Krajowego);
uzyskają pozytywną ocenę dyrektora oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczącą możliwości osiągnięcia przewidywanych przychodów ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach umowy z NFZ;
uzyskają pozytywną ocenę BGK dotyczącą możliwości realizacji biznesplanu;
skierują do wojewody wniosek o objęcie programem.
Program zakłada, że samorząd terytorialny otrzyma pomoc w formie dotacji celowej z budżetu państwa po spełnieniu łącznie warunków:
uzyskaniu zawiadomienia o objęciu programem;
wykreśleniu sp zoz-u z rejestru zakładów opieki zdrowotnej i Krajowego Rejestru Sądowego oraz przejęciu zobowiązań sp zoz przez samorząd;
powołaniu spółki kapitałowej, w której samorząd obejmie wszystkie udziały (akcje);
zabezpieczeniu udzielania świadczeń zdrowotnych przez przekazanie spółce utworzonej przez samorząd majątku ruchomego i nieruchomego.
Dotacja zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań publicznoprawnych i części zobowiązań cywilnoprawnych.
Na realizację programu przeznaczono środki budżetowe w wysokości 1 150 mln zł. Ocenia się, że przekształceniom podda się ok. 30-40 proc. jednostek działających w formie sp zoz-ów.
Program będzie realizowany przez ministra zdrowia. Przygotowano go na podstawie „Raportu ewaluacyjnego przekształceń własnościowych w sektorze ochrony zdrowia przeprowadzonych decyzją jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2008".
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?