Świadczenia

Pozostałe

Przekształcenia spółek

Samorząd terytorialny

Ratujemy polskie szpitale

Strona 1 z 2

Ratowanie polskich szpitali priorytetem rządu

Premier Donald Tusk razem z minister zdrowia Ewą Kopacz przedstawili samorządowcom założenia rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale", który został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Program zapewni jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. - Projekt ratowania polskich szpitali będzie dla rządu priorytetem niezależnie od trwającego kryzysu - zapewniał szef rządu.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że projekt ma zapobiec dzikiej prywatyzacji i likwidacji szpitali. - Chcemy uratować polskie szpitale przed agresywnym postępowaniem komorników, postępującym zadłużeniem, niekończącymi się protestami oraz przed brakiem satysfakcji pracujących w tych szpitalach - dodał. Premier zadeklarował, że na program nie zabraknie pieniędzy.

Zdaniem Donalda Tuska, fakt, że partnerem dla rządu będą samorządowcy jest źródłem nadziei. Jak dodał, wszystkie działania podejmowane we współpracy z samorządami terytorialnymi wychodzą naprawdę dobrze. - W projekcie, którego głównym celem jest uczynienie prawdziwego gospodarza dla polskich szpitali, potrzebni są ludzie, którzy na co dzień zachowują się jak prawdziwi gospodarze - przyznał premier. Poinformował również, że każdy szpital, przypadek po przypadku, będzie oceniany i wspomagany tam, gdzie znajdą się partnerzy gotowi przekształcać szpital.

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że przekształcenie szpitali będzie trudne i mozolne, ale skuteczne. Jak poinformowała, udział w programie zadeklarowało już 57 szpitali. - Każdy samorząd, który zdecyduje się przekształcić szpital w spółkę, może liczyć na pomoc rządu. Nie tylko na porady, ale także wsparcie finansowe - mówiła minister.

Ratujemy polskie szpitale

Rząd przedstawił program „Ratujemy polskie szpitale", który zapewni jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Program będzie realizowany przez Ministerstwo Zdrowia przy współpracy z samorządami, NFZ i BGK oraz przy wsparciu specjalnie powołanej Grupy Ekspertów.Zaproponowane rozwiązania będą zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów. Forma spółek służyć będzie bardziej efektywnemu zarządzaniu zakładami oraz poprawie ich organizacji i finansowania. Jak wynika z „Raportu o przekształceniach własnościowych w sektorze ochrony zdrowia w latach 1999-2008", prawie wszystkie „przekształcone" dotychczas zoz-y osiągają korzystny wynik finansowy.

Zasady programu „Ratujemy polskie szpitale"

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji (w tym zasady i harmonogram przekształcenia sp zoz), powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję restrukturyzacji i spłaty zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego przejętych w wyniku przekształcenia sp zoz, uzyskają pozytywne oceny NFZ i BGK oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Samorządy przekształcające sp zoz-y otrzymają dotację na spłatę przejętych zobowiązań publicznoprawnych, części zobowiązań cywilnoprawnych. Środki finansowe przekazywane będą samorządom na zadania własne, z zakresu polityki rozwoju, nieujęte w kontraktach wojewódzkich. Każdy chętny samorząd, który przygotuje program restrukturyzacyjny dla swojego szpitala, po jego wdrożeniu otrzyma środki na restrukturyzację zobowiązań. Program prowadzony będzie w latach 2009-2011.

Grupa Ekspertów

Minister Zdrowia zaprosiła do współpracy w realizacji Programu Grupę Ekspertów - osoby, które posiadają bogate doświadczenie w zarządzaniu ochroną zdrowia. Samorządowcy i dyrektorzy szpitali będą mogli kontaktować się z Grupą Ekspertów poprzez stronę internetową. Planowane są również spotkania z członkami Grupy na terenie całego kraju.

Serwis internetowy

Działa już serwis internetowy http://www.ratujemyszpitale.pl/. W serwisie znaleźć można najważniejsze i najbardziej aktualne informacje na temat programu.

Więcej informacji udziela: Jakub Gołąb, Ministerstwo Zdrowia, 604 946 744, Izabela Paluch, Centrum Informacyjne Rządu, 601 375 012.

Obserwuj nas na:

Czytaj dalej (strona 1 z 2)

1

2

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: