Reaktywacja Jedwabnego Szlaku - nowe możliwości dla transportu drogowego w dobie globalnego kryzysu

Inicjatywa reaktywacji Jedwabnego Szlaku, historycznej drogi łączącej Chiny z Europą, jest ważna z wielu powodów. Jednym z nich jest przesunięcie się ośrodka światowego  handlu w kierunku Azji Południowo-Wschodniej. Politycy muszą przyklasnąć inicjatywie przedsiębiorców w tym względzie - powiedział Tadeusz Jarmuziewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury podczas konferencji Reaktywacja Jedwabnego Szlaku - nowe możliwości dla transportu drogowego w dobie globalnego kryzysu, która odbyła się 25 marca br. w Sejmie.  

Polscy przewoźnicy aktywnie uczestniczyli w reaktywacji Jedwabnego Szlaku, w czym byli wspierani przez resort infrastruktury - zaznaczył Wiceminister Jarmuziewicz. Transport samochodowy pod wieloma względami jest konkurencyjny w stosunku do transportu kolejowego i morskiego. Pomysł uruchomienia Jedwabnego Szlaku jest wyrazem dobrego myślenia w ekonomii, jest to działanie innowacyjne o charakterze strategicznym - dodał. Jak zauważył Wiceminister T. Jarmuziewicz, dla Polski bardzo atrakcyjny jest północny przebieg Jedwabnego Szlaku, wiodący z Chin przez Moskwę, Polskę i dalej do Europy.  

Porady prawne

W swoim wystąpieniu Wiceminister Jarmuziewicz nawiązał do odbywającego się 24 marca br. w Warszawie trójstronnego polsko-ukraińsko-białoruskiego spotkania dotyczącego ułatwień w przekraczaniu granicy pomiędzy Polską a Białorusią i Ukrainą. Ministrowie odpowiedzialni za transport podjęli na nim decyzję, że na poziomie roboczym przedyskutowany zostanie problem kolejek na przejściach granicznych. Podpisana przez Ministrów trzech krajów wspólna deklaracja o współpracy i udrażnianiu granic znakomicie wpisuje się w konkretne i wymierne działania na rzecz wspierania przewozów drogowych na kierunkach wschodnich  - podkreślił Wiceminister Jarmuziewicz.    

Podczas konferencji Janusz Łacny, Prezydent IRU ((Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego), wręczył Ministrowi T. Jarmuziewiczowi nagrodę za wspieranie inicjatywy NELTI (New Eurasian Land Transport Initiative). Motto przyznanej nagrody brzmi: transport drogowy prowadzi do postępu i dobrobytu wzdłuż rewitalizowanego Jedwabnego Szlaku. Nagrodę otrzymali również Stanisław Żmijan - Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Jan Buczek - Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce oraz Nikołaj Wierchowiec - Wiceminister Transportu Białorusi.   

Projekt reaktywacji Jedwabnego Szlaku odbywa się dzięki inicjatywie NELTI. Południowa droga Jedwabnego Szlaku, prowadząca przez Azję Środkową i Turcję, jest ważnym korytarzem transportowym. Głównym celem NELTI jest usuwanie barier w międzynarodowych przewozach drogowych.  

Międzynarodowa konferencja Reaktywacja Jedwabnego Szlaku - nowe możliwości dla transportu drogowego w dobie globalnego kryzysu zorganizowana została przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego oraz Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. W konferencji, objętej honorowym patronatem Ministra Infrastruktury, wzięli udział przedstawiciele czternastu państw, w tym przewoźników drogowych z Europy i Azji, dyplomaci, przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorcy oraz działacze gospodarczy. 

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika