RMUA co miesiąc tylko na żądanie

Do 28 lutego 2013 roku pracodawcy, czyli płatnicy ZUS-owskich składek, zobowiązani są do wydania pracownikom informacji o składkach, które zostały przez nich odprowadzone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje o danych przekazanych za niego do ZUS raz w roku, za rok ubiegły. Dane muszą być przedstawione w podziale na poszczególne miesiące. Jednak na żądanie ubezpieczonego informacja może być przekazywana raz w miesiącu.

Informacja dla osoby ubezpieczonej może być przekazana w innej formie niż na formularzu ZUS RMUA (np. wydruk bądź elektroniczny dokument z programu wykorzystywanego w obsłudze kadrowo-płacowej). Najważniejsze by zakres danych był zgodny z wymogami określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli płatnik składek na bieżąco, co miesiąc, przekazuje ubezpieczonym informacje o danych przekazanych w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS (z uwzględnieniem korekt), nie musi dodatkowo przekazywać rocznej informacji. Jednak gdy ubezpieczony zwróci się do płatnika o wydanie informacji rocznej, płatnik powinien mu ją udostępnić.

W razie trudności w uzyskaniu informacji od pracodawcy, zainteresowany może zweryfikować dane, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS, lub zwrócić się bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Można także skorzystać z obecnie obowiązującej wersji programu PŁATNIK i wydrukować (lub przekazać w formie dokumentu elektronicznego) dane miesięczne za okres styczeń - grudzień 2012 r.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

adamN

13.12.2012 12:23:51

Re: RMUA co miesiąc tylko na żądanie

ale co z tego wynika? co się ma zmienić po tym 28 lutego? Przecież już teraz pracodawca nie ma obowiązku comiesięcznego wydawania rmua?

gszot

12.12.2012 19:41:34

Re: RMUA co miesiąc tylko na żądanie

Co zrobić, gdy firma liczy ponad 50 pracowników? Czy jest możliwość w Płatniku wydrukować w jednym egzemplarzu ZUS RMUA za cały rok? Czy trzeba każdy miesiąc osobno (tak jak mieszięczne)? Strasznie dużo czasu to pochłonie.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY