Rodzice nie dostaną nowych ulg na dzieci

VAT na ubranka dziecięce wzrośnie od 1 lutego o 16 procent. Resort finansów nie zamierza rekompensować rodzicom tej podwyżki.

Wynika tak z odpowiedzi ministerstwa na interpelację posłanki Anny Sobeckiej (nr 19436). Zwróciła ona uwagę na to, że podniesienie podatku na ubranka i obuwie dla dzieci z 7 do 23 procent wpłynie na wyższe ceny za te produkty.

W większości krajów europejskich opodatkowanie artykułów dziecięcych jest natomiast bardzo niskie, na przykład Luksemburg stosuje 3-procentową, a Wielka Brytania i Irlandia nawet zerową stawkę.

- Podniesienie stawki spowoduje, że Polska - ubogi kraj o najniższym przyroście naturalnym w Europie - będzie musiała stosować drakońskie opodatkowanie artykułów dla dzieci, którego poziom pogłębi ubóstwo polskich rodzin – pisała Sobecka do resortu finansów.

Porady prawne

Posłanka zapytała więc, czy ministerstwo podejmie jakiekolwiek kroki, aby rząd zrekompensował rodzinom wspomnianą podwyżkę.

- System podatku VAT nie przewiduje możliwości zrekompensowania podwyżki stawki podatku – odpowiada Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Wymienia on za to szereg preferencji podatkowych, które już teraz są adresowane do rodzin wychowujących dzieci. – Istnieją inne mechanizmy w systemie podatkowym wspierające rodziny – tłumaczy Grabowski.

Chodzi m.in. o ulgę rodzinną, która pozwala odliczyć od podatku 1112,04 zł na każde dziecko. Ponadto wolne od podatku dochodowego jest wsparcie finansowe otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych oraz dodatki rodzinne i pielęgnacyjne.

Zwolnieniu podlegają również np. stypendia dla uczniów, studentów i doktorantów, które przyznano na podstawie przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym.

Podniesienie stawki VAT na ubranka i buciki dziecięce jest efektem interwencji Komisji Europejskiej i wyroku Trybunału Sprawiedliwości. 28 października 2010 roku ETS orzekł (sygn. C-49/09), że stosując obniżoną, 7-procentową stawkę Polska naruszyła dyrektywę Rady 2006 /112/WE.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • janusz 2013-01-17 21:09:06

    rząd tuska powinien się podać do dymisji. donald nie panuje zupełnie nad gospodarką . a gdzie obietnice ,gdzie się podziała zielona wyspa ? nie pozwólmy się zniszczyć !!! a może te działania są celowe , programowe, przekazane przez dziadka z wermachtu

  • rodzic 2013-01-17 12:43:44

    i co się dziwić, że Polacy nie chcą decydować się ma dzieci.... Niedługo zamiast becikowego to rząd karze zapłacić rodzicom za przywilej porodu!!!!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika