Od dziś nowe zasady w "Rodzinie na swoim"
Dopłatę do kredytu dostaną nie tylko rodziny, lecz również bezdzietni single. Zobacz, co jeszcze się zmieni.
Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania obowiązuje od 31 sierpnia. Dokument zakłada stopniowe wygaszenie rządowego programu Rodzina na swoim, który zostanie ostatecznie zlikwidowany wraz z końcem 2012 roku. Do tego czasu można składać wnioski o kredyt z dopłatą, ale na zmienionych zasadach.
Kto może liczyć na pomoc państwa?
Nie zmieniła się reguła, zgodnie z którą z programu mogą skorzystać małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Doprecyzowana została natomiast definicja osoby samotnej (patrz ramka).
Osoba samotnie wychowująca dziecko - jeden z rodziców albo opiekun prawny będący panną, kawalerem,
wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, lub
pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej mąż czy żona zostali pozbawieni praw rodzicielskich albo odbywają
karę pozbawienia wolności.
Nowością jest natomiast to, że o preferencyjny kredyt mogą starać się bezdzietni single. Niestety w ich przypadku oferta nie będzie tak atrakcyjna jak dla rodzin czy osób samotnie wychowujących dziecko. Mieszkania dla singli w ramach programu Rodzina na swoim będą mniejsze niż dla pozostałych grup. Single będą mogli kupować z preferencyjnym kredytem mieszkania o powierzchni tylko do 50 mkw., a o takie jest bardzo trudno.
Kto jest za stary na tańsze mieszkanie?
Kolejną innowacją wprowadzoną przez odświeżoną ustawę jest limit wiekowy dla osób starających się o kredyt z dopłatą.
Zgodnie z nowymi zasadami o pomoc objętą programem Rodzina na swoim będą mogli ubiegać się tylko ci kredytobiorcy, którzy złożą wniosek o kredyt najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 35 lat.
Oznacza to, że jeśli skończyłeś w tym roku 35 lat (lub skończysz w przyszłym roku), to masz jeszcze szansę na udział w programie. Dla starszych pomoc jest zamknięta.
Jeżeli wniosek składa małżeństwo w różnym wieku, to warunek 35. roku życia musi spełniać młodszy z nich. Starszy może mieć więcej, np. 40 czy 45 lat.
Ograniczenie wiekowe nie będzie natomiast dotyczyło osób samotnie wychowujących dzieci. Tutaj wiek nie będzie odgrywał żadnej roli.
Na co można przeznaczyć pieniądze?
Przepisy określają również, na jakie inwestycje możemy otrzymać kredyt z Rodziny na swoim. Są to:
- Zakup mieszkania lub domku jednorodzinnego na rynku wtórnym bądź pierwotnym. Chodzi o ukończone lokale i domy oraz te, które dopiero są w budowie.
- Zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu bądź domu jednorodzinnego.
- Wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności lokalu, który będzie zasiedlany po raz pierwszy.
- Przeprowadzenie robót budowlanych w budynku mieszkalnym (np. adaptacja strychu na mieszkanie) w celu uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Nie dotyczy to montażu, remontu i rozbiórki obiektu budowlanego.
Gorzej będą mieli bezdzietni single, którzy nie mogą starać się o kredyt w ramach programu na zakup lub budowę domu jednorodzinnego.
NIE KAŻDY DOSTANIE NA DUŻE MIESZKANIE. O LIMITACH POWIERZCHNIOWYCH CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE
Dla kogo duże, a dla kogo małe?
Nowelizacja wprowadziła również limity powierzchniowe w zależności od tego, kto stara się o kredyt z dopłatą.
Pierwszą grupę stanowią małżeństwa i osoby samotnie wychowujący dzieci. Oni będą mogli zaciągnąć kredyt na mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 75 mkw. W przypadku domu maksymalna powierzchnia może wynieść 140 mkw. Dopłaty przysługują im natomiast do części kredytowanych czterech kątów. Przy mieszkaniu będzie to 50 mkw., przy domu - 70 mkw.
Druga grupa to single, którzy nie mają dziecka. Dostaną oni preferencyjny kredyt na mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 50 mkw. Dopłata będzie przysługiwała natomiast do 30 mkw.
Gdzie można starać się o kredyt?
Kredyty z dopłatami do oprocentowania udzielane są przez instytucje, które są do tego ustawowo upoważnione. Są to banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe.
Kredyty w ramach Rodziny na swoim udzielane są przez:
1. Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski S.A.
2. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe
3. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
4. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
5. Bank Pocztowy S.A.
6. Bank Polska Kasa Opieki S.A.
7. Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze
8. Alior Bank S.A.
9. Dom Bank Hipoteczny Oddział GETIN Bank S.A.
10. Pekao Bank Hipoteczny S.A.
11. Bank BPH S.A.
12. GETIN Noble Bank SA
13. Euro Bank S.A.
14. Bank Zachodni WBK
15. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
16. Lukas Bank S.A.
17. Allianz Bank Polska S.A.
18. Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
19. BRE Bank S.A.
20. Bank Millenium S.A.
21. Fortis Bank Polska S.A.
22. Deutsche Bank PBC S.A.
23. Kredyt Bank S.A.
Musimy pamiętać, że zawierając umowę na kredyt Rodzina na swoim nie możemy dysponować tytułem prawnym do innego mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?