Rowerzysta po piwku nie straci prawa jazdy

Sądy nie będą odbierały każdemu rowerzyście prawa jazdy za to, że jechał na jednośladzie po alkoholu.

Prawo do kierowania samochodem będzie zabierane pijanemu rowerzyście tylko w szczególnych sytuacjach, np. wtedy, gdy jadąc jednośladem po piwku spowodował wypadek w którym byli ranni.

Takie zmiany wprowadzi nowelizacja kodeksu karnego, którą zaakceptował dzisiaj Sejm. Za przyjęciem zmian głosowało 368 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Według aktualnego stanu prawnego sędziowie muszą obowiązkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wobec wszystkich uczestników ruchu, którzy w stanie nietrzeźwości dopuścili się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Dotyczy to również rowerzystów.

Zmiana prawa pozwoli sędziemu zdecydować, czy orzec wobec nietrzeźwego rowerzysty zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, czy tylko zakaz jazdy rowerem.

Nowelizacja kodeksu karnego jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt S 2/09). Trybunał zwrócił uwagę na to, że osoba jadąca na rowerze po alkoholu, która ma prawo jazdy,  ponosi większą karę niż pijany rowerzysta bez prawa jazdy. Obaj dostaną mandat, ten pierwszy dodatkowo zakaz jazdy samochodem.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)