Rozwój nauki priorytetem rządu
Premier Donald Tusk wziął udział w uroczystości wręczenia nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czasie spotkania szef rządu podziękował naukowcom za ich pracę i wkład w rozwój Polski - Jesteście tymi, których największym atutem jest kreatywność - podkreślił. - I tylko człowiek nierozsądny nie chciałby skorzystać z Państwa wiedzy, mądrości i doświadczenia - dodał Donald Tusk.
W trakcie debaty ze środowiskiem akademickim i naukowym, premier zapewnił, że zwiększenie w projekcie przyszłorocznego budżetu wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe to zadanie priorytetowe dla rządu. - Jeśli chcemy skutecznego uczestnictwa w wyścigu cywilizacyjnym, to nie możemy bezlitośnie zamykać sejfu z publicznymi pieniędzmi - zaznaczył Donald Tusk. W projekcie wydatki na naukę mają wzrosnąć o ponad 1 mld zł, zaś nakłady na szkolnictwo wyższe o 700 mln zł.
***
Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za sukcesy dydaktyczne oraz za osiągnięcia na rzecz rozwoju nauki, społeczeństwa i gospodarki otrzymali:
- w kategorii badań na rzecz rozwoju nauki
prof. Marian Mrozek - pionier zastosowania metod topologicznych i komputerowych w analizie teorii układów dynamicznych, które pozwoliły udowodnić istnienie dynamiki chaotycznej w układzie Lorenza. Wykorzystanie ścisłych obliczeń komputerowych w dowodzie zaowocowało rozstrzygnięciem wielu ważnych problemów dotyczących zjawisk przyrodniczych.
- w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa
prof. Jarosław Reguła - jeden z liderów polskiej gastroenterologii skoncentrowany na profilaktyce raka jelita grubego, a szczególnie na badaniach przesiewowych w kierunku tej choroby prowadzonych za pomocą kolonoskopii.
- w kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki
prof. Zdzisław Smorąg - uczony skoncentrowany na badaniach w dziedzinie biotechnologii rozrodu zwierząt. Efekty tych prac stwarzają nowe możliwości dla rozwoju medycyny, farmacji oraz hodowli.
Źródło: www.kprm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?