Rozwój przedsiębiorstw a emigracja

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak otworzył konferencję „Emigracja a rozwój przedsiębiorstw", której tematem był wpływ migracji zarobkowej w krajach Unii Europejskiej na sytuacje firm. Konferencja odbyła się 27 października br. w MG.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że na sytuację przedsiębiorstw wpływa także kryzys na światowych rynkach finansowych. Jego zdaniem będzie on w Polsce jednak znacznie mniej odczuwalny niż w innych regionach świata. - Obserwowane obecnie osłabienie złotego poprawi sytuację eksporterów oraz konkurencję na rynku wewnętrznym - powiedział minister gospodarki. 

Porady prawne

Wicepremier zwrócił uwagę, że trudna sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych skłania polskich przedsiębiorców do podjęcia nowych wyzwań. - Będą m.in. musieli szukać nowych źródeł finansowanie swojej działalności - zaznaczył wiceszef rządu.

- Istnieje także ryzyko transferu kapitału z polskich przedsiębiorstw do borykających się z kłopotami zagranicznych firm macierzystych - ocenił wicepremier. - Duża odpowiedzialność za podejmowane decyzje spoczywa tutaj na Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowym Banku Polskim oraz na menedżerach - powiedział minister gospodarki.

Wicepremier przypomniał także o przyjętym przez rząd drugim etapie nowelizacji ustawy o sdg, która m.in. wprowadza Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG). - Pracujemy także nad mechanizmami zakładania i rejestrowania firm przez Internet - wyjaśnił wicepremier. - Dążymy do wprowadzenia idei „zero okienka", która pozwoli założyć firmę bez konieczności przychodzenia do urzędu - podkreślił.

***

Konferencja „Emigracja a rozwój przedsiębiorstw" została zorganizowana przez Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Podczas debaty zaprezentowano teoretyczne aspekty wpływu emigracji na przedsiębiorczość oraz doświadczenia takich wybranych krajów, jak m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii.

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika