RPO: reklamy nie mogą poniżać kobiet

Instrumentalne traktowanie płci pięknej w reklamach wpływa na dyskryminację kobiet w sferze zawodowej czy społecznej, ich niewystarczający udział w życiu publicznym, czy nawet, w ekstremalnych przypadkach, może prowokować do przestępstw na tle seksualnym - uważa Janusz Kochanowski.

Rzecznik Praw Obywatelskich przyjmuje coraz więcej indywidualnych skarg, które dotyczą problemu dyskryminacyjnych treści zawartych w reklamach telewizyjnych.

W związku z tym postanowił zwrócić się z pytaniem do Rady Ministrów, czy ta podjęła lub zamierza podjąć działania zmierzające do zapobiegania negatywnej tendencji rozpowszechniania, w szczególności w reklamach, treści mogących obrażać i poniżać kobiety oraz utrwalać stereotypy dotyczące ich społecznej roli.

Według Rzecznika instrumentalne traktowanie kobiet w reklamach narusza jedną z najważniejszych wartości, jaką jest godność człowieka. Ponadto może to mieć wpływ na dyskryminację kobiet w sferze zawodowej czy społecznej, a nawet prowokować do przestępstw na tle seksualnym.

Janusz Kochanowski wzywa rząd do działania powołując się na Rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 3 września 2008 r. w sprawie wpływu marketingu i reklamy na równość kobiet i mężczyzn.

W dokumencie tym zawarto tezę, że reklama przekazująca treści dyskryminujące lub poniżające oparte na płci i wszelkie stereotypy płciowe stanowi przeszkodę dla stworzenia nowoczesnego i egalitarnego społeczeństwa.

W rezolucji czytamy również, że państwa członkowskie powinny dążyć do zagwarantowania, iż reklamy nie będą bezpośrednio lub pośrednio dyskryminujące, nie będą przekazywać treści podburzających do nienawiści ze względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, wyznanie lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną i nie będą zawierać materiałów, które oceniane w danym kontekście aprobują, propagują lub gloryfikują przemoc wobec kobiet - wymienia Janusz Kochanowski.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika